Tényirodalom

Vágyakozás egy filterek nélküli világ után – A „goblin mód” lett 2022 szava Oxfordnál
Több mint 340 000 ember adta le voksát az Oxford szavazásán, az év szava elsöprő többséggel lett aratott. A goblin mód a szavazatok 93 százalékát gyűjtötte be. De mit jelent valójában a kifejezés?

„A görög-latin irodalom egy százalékát ismerjük” – interjú Irene Vallejóval a Papirusz című sikerkönyv szerzőjével
Irene Vallejo könyve már az első oldalon rabul ejti az olvasót, hogy aztán több mint 500 oldalon át el se eressze. A szerzőt Zaragozából válaszolt kérdéseinkre.

Mit hozunk otthonról? – Jakupcsek Gabriella írása
„A Szabad akarat egy hasznos könyv, és azt gondolom, hogy lényegében mindenkinek el kellene olvasnia.” Jakupcsek Gabriella írása.

A fogyasztás traumatizált rabszolgái
A világhírű orvos-író Máté Gábor és fia, Máté Dániel Normális vagy című könyve nagyszabású, átfogó olyan történelmi hatásokról, amiknek mi is részesei vagyunk, magyarázatot viszont ritkán találunk rá. Benedek Szabolcs írása.

Bob Dylan bocsánatot kért, amiért aláírógépet használt könyvei dedikálásához
Bob Dylan egy nyilatkozatában azzal védekezett, hogy szédülése és a határidő miatt kényszerült erre a „hibás döntésre”.

Évek a mikrofon előtt… – interjú Vitray Tamással
November 5-én ünnepelte kilencvenedik születésnapját a Magyar Televíziózás történetének alighanem legmeghatározóbb alakja, Vitray Tamás. Legújabb és egyben utolsó könyvét ajánljuk most, amely kapcsán a szerzőt is kérdeztük.

„A magyarok nem azért esznek, hogy éljenek, hanem azért élnek, hogy egyenek!” – interjú Puzsér Róberttel
Puzsér Róberttel a napokban megjelent Gonzó Szakácskönyve kapcsán beszélgettünk, és egészen az őskorig utaztunk vissza, hogy megértsük a jelenlegi gasztroforradalom gyökereit.

A pánik évei – Y-generációs dilemmák
Normális, ha a húszas éveink vége felé elfog bennünket a pánik, amikor arra gondolunk, itt az ideje kitalálni, hol, hogyan és kivel akarunk élni életünk további részében? Nell Frizzell könyve segít választ adni a felmerülő kérdésekre.

14 évvel a halála után kiadták Paul Newman memoárját
Paul Newman önéletrajzában lehull a lepel a látszólag makulátlan életéről: nyíltan mesél nehéz gyerekkoráról, alkoholproblémájáról, a hibáiról, amelyeket apaként elkövetett.

„A basildoni srácok odatették magukat“ – Boros Gábor írása
Ian Gittins könyve a Depeche Mode történetét meséli el szülővárosuk kulturális sivárságától a szó szerint milliókat szórakoztató és font milliókat jövedelmező világkörüli turnékig.

„Nagy Sándor könyvtára volt az első lépés az internet felé”
Irene Vallejo spanyol írónő interjúban beszélt arról, hogyan változtatta meg az életét a Papirusz – A könyvek története az ókori világban című írása.

“Mit gondoltál? Hozzámész a sofőrhöz és mind együtt teázunk?” – Stahl Judit írása
A hivatalos Downton Abbey ötórai tea szakácskönyv hetven olyan receptet tartalmaz, amit a sorozatban is fellelhetők a közös teázások alkalmával.

Miért nem működik a kapitalizmus Magyarországon? – Jakupcsek Gabriella ajánlója
Kertész Balázs hiánypótló könyve segít megérteni a gazdaságot működtető bonyolult rendszert. Teszi mindezt könnyed, szórakoztató stílusban.

A gabonasárga tájak szépsége egy életre magához láncolja az embert
Frances Mayes Napsütötte Toszkána című könyve óda Itáliához, a reneszánsz művészethez és az egyszerűségükben is kifinomult olasz ízekhez.

49 éves korában elhunyt a Julie és Julia című filmet ihlető Julie Powell
Meghalt Julie Powell a világ egyik legismertebb gasztroblogjának szerzője, akiről Amy Adams főszereplésével 2009-ben filmet is forgattak.

Ötven évig vitáztak róla, de valóban ez lehet a legrégebbi maja kódex
A most feltárt könyv 1100 környékén keletkezett, és egyetlen szerző alkotásának tekinthető a legrégebbi maja kódex.

A gasztronómia Boccacciója – Cserna-Szabó András írása
Az első nyomtatott szakácskönyv, Bartholomaeus Platina reneszánsz receptjei, nemcsak fantasztikus szakácskönyv, de kitűnő olvasmány is, olykor irodalomba forduló szöveg.

A neofóbiás szarka és a szuperabszorbens hó és egyéb képtelen tudományos fejtegetések
A lopnak-e a szarkák című könyve egy jól fogyasztható, jól néz ki, és szellemes kötet, számos olyan tévhitről, amikről mindenki hallott már, de nem tudja annak hátterét.