Ki gondolta volna, hogy a COVID-időszak az irodalmi piacokon is erőteljes, máig visszhangzó változásokat indít el? A bezártság és a létbizonytalanság, valamint a vírus egészségügyi kockázatai miatt az olvasók egyre inkább a boldog, felszabadult történeteket kezdték keresni, azokat, amelyek menekvést jelentettek számukra a szürke valóságból. Ez aztán a romantikus irodalom sosem látott reneszánszának adott teret, ezt pedig a TikTok-, még pontosabban a BookTok-trendek tovább táplálták. Az eredmény? Vadonatúj szerzők, napfényes történetek, gigászi példányszámok, avagy beköszöntött a romantika kora, mi pedig most hoztunk is nektek a műfaj friss megjelenéseiből egy csokorra valót. Itt az ideje bezsákolni a nyárra, a vízpartra szánt könyveket. Jöjjenek hát a tippjeink!
Carley Fortune: Ez a nyár más lesz
Egy újabb – immár a harmadik a Minden elmúlt nyár és a Várlak a tónál után – romantikus történet a műfaj kanadai nagyágyújától, aki ezúttal a festői Prince Edward-szigetre kalauzolja olvasóit. Lucy és Felix története varázslatos nyári utazást kínál, telis-tele vágyakozással, sorsszerű találkozásokkal és annak dilemmájával, hogy vajon mindig az eszünkre, vagy néha a szívünkre kell-e hallgatnunk. Fortune lebilincselő stílussal, érzelemdús karaktereket építve és őket festői helyszíneken mozgatva vizsgálja a szerelem, a barátság és az önfelfedezés kérdéseit. Aki olvasta a szerző korábbi műveit, tisztában van a szerző erősségeivel: minden kortárs romantikus írónál hatékonyabban kelt nosztalgikus érzéseket bennünk, amitől újra átélhetjük fiatalkorunk perzselő érzéseit.
Ashley Poston: Regényes szerelem
A Halott romantika és a Hét év távolság szerzője műfajának igazi kuriózuma, aki egy-egy ötletes, mágikus csavarral dobja fel történeteit, amitől azok egyszerre valósághűek és meseszerűek. A Regényes szerelemben – ahogy a címe is mutatja – a valóság és a fikció határai látszólag elmosódnak, és a könyvek iránti szenvedély egészen új értelmet nyer. A regény különlegessége abban rejlik, hogy bemutatja, miként találhatunk újra önmagunkra és fedezhetjük fel vágyainkat egy ismerős, de hihetetlen környezetben. Főszereplőnk, Eileen, utazása során nemcsak a könyvek iránti szenvedélyét éli meg új módon, de szembesül saját félelmeivel és reményeivel is. Poston mindenekelőtt arra emlékeztet minket, amit mi, könyvmolyok, jól tudunk, mégpedig, hogy a könyvek ereje bizony képes átformálni az életünket.
Devney Perry: Az Eden család – Jasper Vale
Immáron a negyedik utunk a Montana állambeli Quincy-ben található szállodába, ahol Eloise-nak bizonyítania kell, hogy méltó a hely megöröklésére, ám egy Las Vegasban eltöltött ferde hétvége mindent megváltoztat. Perry regénye is szakít némileg a műfaj megszokott toposzaival, és központi szála mellett nagy hangsúlyt fektet a kisvárosi környezet hangulatának megteremtésére, a családi kötelékekre, a közösség összetartására és a mindennapi élet apró örömeinek elemzésére, amitől a Jasper Vale nem csupán egy újabb romantikus történet, hanem mélyreható utazás az önfelfedezés, a megbocsátás és az újrakezdés lélektani mélységeibe.
Rebecca Ross: Divine Rivals – Isteni riválisok
Öt éve még nem létezett a „romantasy” fogalma, manapság azonban már önálló zsánerként hódítja az olvasók szívét. Nem is kell hozzá más, mint egy csipetnyi szerelem, némi háború, és persze az a fajta kreativitás, amit Rebecca Ross regénye is tökéletesen szemléltet. Egy, az istenek közötti háború sújtotta világban Iris Winnow, a fiatal újságíró igyekszik megtalálni a helyét és eltűnt testvérét, ehhez pedig kénytelen megbízni riválisában, Romanben. A regény sikeréért leginkább Ross lírai és magával ragadó stílusa, valamint szenzációs világteremtő képessége felel, aminek köszönhetően a történet nemcsak a romantika kedvelői számára nyújt felejthetetlen élményt, de azoknak is, akik értékelik a jól kidolgozott fantasyelemeket és a mélyreható karakterfejlődést, ami rávilágít, hogy miként találhatunk kapaszkodókat a reményhez és szeretethez még a legnehezebb időkben is.
Kirsty Greenwood: Holtomiglan-holtodiglan
Akadt itt már vérbő romantika, egy kis varázslat, alternatív mágikus világok, a végére pedig hagytunk egy kis humort: Greenwood regénye ugyanis a romantikán túl épp ebben erős. A főszereplő, Delphie története utazásra invitál önmagunk körül, hiszen ahogy a kezdetben zárkózott és bizonytalan lány megtanulja értékelni az élet apró örömeit, úgy nyitja fel az olvasó szemét is a hétköznapi csodákra, így többek közt a szerelem bátor és teljes megélésének lehetőségeire is. A Holtomiglan-holtodiglan egy igazán könnyed és színes történet. Arra keresi a választ, hogy miként maradhatunk önmagunk a legváratlanabb helyzetekben is, illetve hogyan lelhetjük és ragadjuk meg azt a bizonyos második esélyt a boldogságunk keresése közben.
Kapcsolódó cikkek: