Egy balatoni krimi, a népszerű füredi regényfolyam újabb része, Bősze Ádám „rémes könyve” a komolyzene bestiáiról és egy fontos témát boncolgató kötet – magyar szerzőktől ajánlunk olvasmányokat a következő hetekre.
Bősze Ádám: Muzikális bestiák – Rémes könyv a zenéről
Kevesen tudnak olyan szórakoztatóan beszélni a komolyzenéről, mint Bősze Ádám, aki az elmúlt években bebizonyította: a zenetörténelem legendái is hús-vér emberek voltak nagy szerelmekkel, nagy csalódásokkal, olykor nehezen megmagyarázható magánéleti döntésekkel. A Nagy zenészek, nagy szerelmek után végre megjelent a zenetörténész, antikvárius, rádiós és televíziós műsorvezető következő könyve, amelynek már a címe is ad némi ízelítőt Bősze Ádám humorából, na meg önként vállalt missziójából. A Muzikális bestiák fókuszában a zeneirodalom legfurcsább lényei állnak Igor Stravinsky tűzmadarától a hegy szellemén, a főnixmadarakon és a boszorkányokon át Richard Wagner Nibelung-tetralógiájának szereplőiig. A könyv különlegessége, hogy – akárcsak a Nagy zenészek, nagy szerelmek című kötetben – QR-kódokat találunk a lapszéleken, így azonnal meg is hallgathatjuk a különböző zeneműveket.
Szlavicsek Judit: Légy/ott
Az ország egyik legnépszerűbb krimiszerzőjének első regénye új kiadásban jelent meg – ráadásul a műfaj rajongóinak szóló ajándékként bekerült a kötetbe a zseniális nyomozó, ám saját démonaival küzdő Kardos Júlia két korábbi esete is. Szlavicsek Judit balatoni krimijei azokon a helyszíneken játszódnak, amelyeket mindannyian ismerünk és szeretünk, ám a nyüzsgő parti települések egészen más arcukat mutatják a regényekben, mint amit megszokhattunk. A Légy/ott egy februári éjszakán kezdődik: az egyik balatoni diszkóban egy fiatal lány összeszólalkozik a barátjával, és egyedül indul haza a kihalt utcán. Nemsokára egy autó áll meg mellette. A lány felismeri a sofőrt, és megkönnyebbül – ekkor ugyanis még nem sejti, milyen tragikus véget ér az éjszaka. A gyilkosság szálait Kardos Júlia próbálja kibogozni, a nyomok pedig egy gazdag, ám sötét titkokat rejtegető családhoz vezetnek.
Bibók Bea: Ellopott felnőttkor
„Ugye te sem szeretnél túl későn ráeszmélni arra, hogy rosszul bántál magaddal, és nem a saját életedet élted?” – ezzel a kíméletlenül őszinte kérdéssel indul Bibók Bea pszichológus könyve, az Ellopott felnőttkor. A szakember praxisában számtalan olyan problémával találkozik, amely a túlféltő vagy érzelmileg éretlen szülők visszatartó nevelésére vezethető vissza. Az olvasmányos, mégis tudományos igényességgel készült könyvből megtudhatjuk, mit jelent pontosan a „határprobléma” a családokban, milyen lelki és testi gondokat tud okozni, ha egy felnőtthöz úgy viszonyulnak a szülei, mintha még mindig kiskamasz lenne. Bibók Bea persze nem marad meg a diagnózis szintjén, ahhoz is segítséget nyújt, hogyan lehet egészségessé tenni a szülő és a felnőtt „gyerek” kapcsolatát.
Fábián Janka: A Monarchia szerelmesei
Fábián Janka Balatonfüreden játszódó regényfolyamának legújabb részét sokan várták már, nem véletlenül: a második rész, A szabadság szerelmeseinekzárójelenete sok kérdést hagyott megválaszolatlanul. Hogyan birkózik meg a számos tragédiát és sorsfordító történelmi eseményt átélt Györöky Ilka fia árulásával? Hogyan tudja feldolgozni férje elvesztését, és segítség nélkül is képes lesz-e vezetni a gazdaságot? Az idős asszony életében egy dolog állandó: mindennapjait Füreden éli, amely a szabadságharc bukását követő sötét esztendők után végre új életre kel. Híres házaspár jelenik meg ugyanis a parti sétányon: az ünnepelt regényíró, Jókai Mór és felesége, a neves színésznő, Laborfalvi Róza.
Kapcsolódó cikkek: