Hogyan találhatjuk meg a legjobb befektetéseket? Mit kell tudnunk a részvényekről, a piacokról és az ezekhez kapcsolódó emberi pszichológiáról? És miért érdemes mindig – de tényleg mindig – pánikoló énünk helyett a józan észre hallgatni, ha üzletről van szó? Sólyomi Dávid Túl az osztalékon című kötetéből – amely nemrég Libri Irodalmi Díjat is kapott – minden kérdésünkre választ kapunk.

„Ki a fene akarja hallani a színészeket? Harry Warner, a Warner Bros. egyik alapítójának elhíresült kérdése ez 1927-ből, a némafilmek korából. Thomas Watson, az IBM elnöke pedig állítólag az alábbi véleményének adott hangot 1943-ban: Szerintem legfeljebb öt számítógépet lehet a világon eladni. A legnagyobb elmék is tévednek néha, és amikor a befektetésekről beszélünk, ez a néha gyakrabban előfordul, mint gondolnád” – nyugtat meg minden reménybeli befektetőt Sólyomi Dávid legújabb, Libri Irodalmi Díjas Túl az osztalékon című kötetében.

A részvénybefektetési szakértő – igaz, nem szívesen nevezi így magát, szerinte ugyanis csak az képes túlélni és boldogulni a részvénypiacokon, aki egészséges mértékű alázatra képes – gyerekkora óta biztos abban, hogy nem alkalmazottként vonul majd nyugdíjba negyven-ötven év munka után.

Gyermekkorában ugyanis két, egymástól nagyon különböző pénzügyi hátteret látott. Tudta, hogy nem akar olyan kevés pénzből élni, mint óvónőként dolgozó édesanyja, de azt sem szerette volna, ha folyamatosan dolgoznia kell, mint vállalkozó édesapjának.  Útja így aztán a közgazdasági diploma megszerzése felé vezetett, vállalkozóként magyar és amerikai cégek alapításában is részt vett, majd elmélyült a részvények világában, és 33 évesen elérte célját: befektetéseiből él és tartja el családját.

2015-ben jelent meg első könyve, az Osztalékból szabadon, amely hamar közönségsikerré vált, 2017-ben pedig elindította az előfizetéses FALCON Method hírlevelet. A hírlevél sikere minden várakozást felülmúlt – valószínűleg maga Sólyomi Dávid sem gondolta volna, hogy 30 országból több mint 1000 előfizetője lesz. A hat és fél év írásaiból összeállított Túl az osztalékon részletes, mégis olvasmányos összefoglalót ad a befektetésekről, a részvényekről, a piacokról, sőt az üzleti élet emberi oldaláról is.

Megszerezhetjük a legfontosabb információkat portfóliónk ideális készpénzarányáról, az akvizíciókról, a részvényfelaprózásról, a piacok hatékonyságáról és a bizonyított befektetési faktorokról.

Kiderül, milyen adatok és elemzések alapján választott ki a FALCON Method csapata 12 különböző országból 60 olyan céget, amely méltó az EVA Monster minősítésre. Ezek azok a kivételes minőségnövekedési vállalatok, amelyek – függetlenül attól, fizetnek-e osztalékot vagy sem – minden hosszú távú befektető figyelmére érdemesek.

A vaskos – több mint 550 oldalas – kötetben ugyanakkor olyan sztorik is vannak, amelyek nemcsak a feketeöves (vagy annak készülő) befektetőket kötik majd le. Olvasás közben könnyen belefuthatunk egy-egy anekdotába a világ legsikeresebb üzletembereiről, de Sólyomi Dávid időnként más történetekkel is színesíti befektetésekről szóló írásait. Megtudhatjuk például, miért elmélkedett az intuitív-érzelmi alapú, valamint a megfontolt-logikus gondolkodás közötti különbségről Miamiban, miközben a pusztító Irma hurrikán közeledett a város felé. És persze olyan aranyat – pontosabban: dollárt/eurót/forintot – érő kérdésekre is választ kaphatunk, mint hogy miért nyerő „szinte mindenre nemet mondani” és kifejezetten válogatósnak lenni, ha részvényekről van szó.

A szerző újra és újra lelkünkre köti: akkor döntünk helyesen, ha mindig a tényekre, a józan észre és a minőségre építünk. Ezeknél nincs jobb alternatíva.


Kapcsolódó cikkek: