Szépirodalom

Utazzunk könyvekkel! – Ausztrália
Három könyv, amelyből érdekes, megindító, elgondolkodtató dolgokat tudhatunk meg az ötödik földrészről, és rácsodálkozhatunk sokszínűségére.

Bovaryné én vagyok? – egyre népszerűbbek az autofikciós művek
Az autofikciós művek növekvő népszerűsége az előző évtized egyik fő világirodalmi tendenciája volt, de mára a magyar irodalomban is népszerű műfaj lett.

Zsoldos Péter-díj, a magyar sci-fi ünnepe – interjú Zsoldos Dáviddal
Jövőre éppen 25. évfordulóját ünnepli majd a Zsoldos Péter-díj, az idei díjátadó előtt a szerző fiával, Zsoldos Dáviddal beszélgettünk.

Magas színvonalú társalgások – Hemingway minden formában
Bemutatjuk a háromrészesre tervezett novella-kiadás első részét, A mi időnkbent, ezenkívül szó esik az Akiért a harang szól és a Fiesta című regényekről is.

Mit engedhet meg magának egy író a művészet nevében? – ajánló Janne Teller regényéhez
Janne Teller, a Semmi nagy sikerű szerzőjének kisregénye, a Gyere az erkölcs, a felelősség és a szólásszabadság témáját járja körbe.

Simon Márton a legnépszerűbb, de rajta kívül is sok verset olvasunk
Költészet napja alkalmából cikkünkben a verseskötetek ötvenes listája alapján mutatunk be néhány jellemző tendenciát.

Rólunk szólnak, nekünk szólnak – visszatekintés a Libri irodalmi díjak elmúlt éveire
Végignéztük a díj eddig hét évén, és azokon az alkotásokon, amik akár az olvasók, akár a szakértők szerint a legjobbnak bizonyultak.

Amerika messze van, de Magyarország még messzebb – Gazda Albert regényéről
Gazda Albert saját gyermekkorát dolgozza fel a Leningrád című regényében, ez a nézőpont pedig különös szabadságot biztosít az elbeszélőnek.

Megvan a tíz döntős – Elindult a szavazás a Libri irodalmi díjak jelöltjeire
Idén hetedik alkalommal adják át a Libri irodalmi díjat, melynek tíz jelöltje – csakúgy, mint a korábbi években – most is számít a közönség szavazataira.

Hetedszer adják át a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat
Közel kétszáz véleményvezér választotta ki azt a tízet művet, amelyek közül kikerül majd 2022 Libri irodalmi díjas és Libri irodalmi közönségdíjas alkotása.

Írj rövid mondatokat! – a Hemingway-életműsorozatról
A 21. Század Kiadó 2020-ban útjára indított Hemingway-életműsorozata fantasztikus olvasmányélmény, ezenkívül szemet gyönyörködtető könyvtárgyak sora.

„Másképpen mozognak a világban” – Sally Rooney könyveit ajánljuk
Sally Rooney az apró részletek szépségébe menekül az erőszak és a kapzsiság elől. Könyveiben hús-vér emberekről, valódi problémákról ír.

Utazzunk könyvekkel! – Japán
A távol-keleti életmód és gasztronómia egyre népszerűbb a nyugati országokban. Három könyvet ajánlunk azoknak, akik jobban meg szeretnék ismerni Japánt.

„Élt a holt, halt az eleven” – Lanczkor Gábor: Sarjerdő
Lanczkor Gábor Sarjerdő című kötetében Balatonhenyétől Kalkuttáig járja be a temetőket, hogy feljegyezzen mindent, amit a sírokon talál.

A Duna írta a waltzert – Beck Zoltán ajánlója Kollár-Klemencz László új könyvéhez
“Családregény ez, nagy lassúsággal, szélesen hömpölygő, széles folyam…”

Felnőttnek lenni semmire sem garancia – két New York Times bestseller kötetet ajánlunk
Miranda Cowley Heller Papírpalota, valamint Emma Straub Nem vagyunk már gyerekek című könyve a tavalyi év sikerkönyvei voltak, nem alaptalanul.

„Ágyékod hervadt bíborán” – Cserna-Szabó András írása
„Soha nem volt költőbb költője Magyarországnak, mint ő. Ő éppen olyan volt, mint amilyennek a mesekönyvekben rajzolják a költőt.” – Cserna-Szabó András írása Faludy Györgyről és Francois Villonról.

És a díjat kapja…
Május közepén kiderül, ki kapja idén a Libri irodalmi elismeréseit, addig azonban még van időnk jó könyveket olvasni, és körülnézni a hazai irodalmi díjak világában.