Egy magyar fiú története a lakóteleptől a londoni elitig. David Szalay Booker-díjas regénye azt mutatja meg, hogyan formálják – és torzítják el – egy életet a véletlenek, a vágyak és a feldolgozatlan traumák. David Szalay volt a 96. Ünnepi Könyvhét díszvendége, valamint ő nyitotta meg Magyarország legnagyobb kortárs irodalmi szabadtéri programját. A szerzővel korábban interjút készített a Libri Magazin, amelyet ide kattintva lehet elérni. Beleolvashattok Booker-díjas regényébe, a Testbe.

David Szalay: Test (részlet)

Fölfelé menet István a famintázatú dekorlemez-borítást bámulja a lift belsejében.

Nagyon lassan emelkedik, közben folyamatos a nyikorgás, és minden emeletnél hangosan kattan is egyet.

– Minden oké? – kérdi a barátja.

– Aha – feleli István.

– Elég beszart képet vágsz.

– Á, nem.

Az egyik felső emeleten kiszállnak a liftből, és István barátja bekopog egy lakás ajtaján. Nagyjából velük egyidős lány nyitja ki.

– Sziasztok – köszön.

– Szia – köszön vissza István barátja.

A lány félreáll az útból, hogy bemehessenek az előszobába.

– Ő a haverom, az István – mutatja be a barátja. – Tudod, akiről már beszéltem.

– Oké – mondja a lány.

Egy pillanatig egymásra néznek Istvánnal.

– Oké? – kérdi István barátja.

– Aha – mondja a lány.

Csak álldogálnak mind a hárman.

A lány megint Istvánra néz.

István nem néz vissza rá.

– Oké – mondja István barátja.

– Itt akarod megvárni? – kérdi tőle a lány, és az ajtóra mutat.

– Mindegy – mondja István barátja. Tulajdonképpen csalódottnak tűnik, mintha maga se lett volna biztos benne, hogy hármasban fogják-e csinálni, és tulajdonképpen azt remélte volna, hogy igen.

István rágyújt egy cigarettára, többször kell kattintania, hogy az öngyújtó lángja föllobbanjon.

A barátja egy másodpercre összenéz vele, és elmosolyodik.

István meg se próbál visszamosolyogni. Már majdnem pánikban van.

Megy a lány után egy rövid, sötét előszobán át, be egy szobába.

Nemigen fogja fel, mi van bent, csak annyit vesz észre, hogy zsúfolásig van mindenfélével, köztük valami kis állattal egy ketrecben.

A lány leül az ágyra.

István egy székre.

– Mit is mondtál, hogy hívnak?

István megmondja.

A lány is bemutatkozik.

– Rosszul vagy? – kérdezi.

– Dehogy – feleli István.

Pár percig beszélgetnek. A lány legalábbis beszél. Közben hosszú szünetek, azalatt néha hallatszik a kis állat mocorgása a ketrecben. A lány megkérdi Istvántól, hová valósi.

– És az milyen hely? – kérdezi, mikor megmondja neki.

– Tűrhető.

Csöndben ülnek.

A lány rágyújt, talán csak azért, hogy történjen valami.

Később szó nélkül feláll, és kimegy.

Pár perc, és megint nyílik az ajtó.

István felnéz, és a barátját pillantja meg.

A lányra számított.

– Mi történt? – kérdezi a barátja.

– Hogyhogy mi?

– Mi történt? – kérdi megint a barátja.

– Semmi.

– Azt akarja, hogy menj innen – mondja a barátja. – Mit csináltál vele?

– Semmit.

– Semmit?

– Semmit.

Kimennek a lakásból a folyosóra. A barátja azt mondja:

– Oké, akkor szia.

– Nem jössz? – kérdezi István.

– Nem, engem visszahívott.

– Tényleg?

A barátja bólint.

– Szia.

– Oké.

István egyedül megy le a lifttel, még mindig nem érti, mi is történt.


Kapcsolódó cikkek: