Beköszöntött az ősz és itt a Halloween. Eső, köd és hajnali zimankó vár ránk; a tökéletes tér és idő valami borzongatóhoz, valamihez, ami a leginkább visszatükrözi az évszak időjárását. Egyes olvasók persze hazajárnak az irodalmi sötétség birodalmába, mások messze elkerülik az álmatlan éjszakáktól tartva; mi azonban most összegyűjtöttünk 5 olvasmányt a friss megjelenések közül, melyeket egyaránt ajánlunk a borzongás szerelmeseinek, és amikkel a távolmaradókat arra buzdítjuk, merjék elhagyni komfortzónájukat, e művek ugyanis a műfaj valódi kincsei, és túl is mutatnak azon.

John Langan: Horgok

https://www.libri.hu/konyv/john_langan.horgok.html

A 2016-os év Bram Stoker-díjas regénye szépirodalmi stílusban tálalt főhajtás H. P. Lovecraft munkássága és a gótikus horror előtt. Dan és Abe története arról mesél, miként dolgozza fel két özvegyember a családja elvesztését, és milyen különbözőképpen reagálunk a gyász egyes szakaszaira. Langan nem a Jack Ketchum-féle horrorrecept követője, itt nincsenek explicit borzalmak, vér is csak elenyésző mennyiségben, ám, ami mindent átsző, az a fojtogató, rendkívül szuggesztív hangulat és e különös mítosz, melynek központi alakja a rejtélyes Horgász. Történet-a-történetben mese ez arról, vajon meglelhetjük-e újra azt, amit úgy hittünk, örökre elveszítettük, és vajon, ha így teszünk, az feloldozást ad-e a bánatunkra.

Mariana Enriquez: Részünk az éjszakából

https://www.libri.hu/konyv/mariana_enriquez.reszunk-az-ejszakabol.html

Enriquez az a szerző, akit egyaránt ölel keblére a horrort, a weird fictiont és a szépirodalmat kedvelő közönség, művei mintegy bizonyságát is adják annak, létezik átjárás a szórakoztató és a szépirodalom közt. A szerző ezúttal hosszú prózában mutatja meg, miért nevezi a kritika a modern horror Shirley Jacksonjának: választott műfaja kulisszáin át képes égető társadalmi kérdéseket megvilágítani. Ezúttal a hatalommal való visszaélés és a családi bűnök lehetséges átörökítése kerül középpontba, Enriquez pedig rettenetes párhuzamot von az okkult szekták működése és a sötétség erőivel való játszadozása, valamint a katonai diktatúrák hátborzongató világa közt, bizonyságát adva, hogy hiába a természetfeletti, az embernél nincs veszélyesebb teremtmény.

Stephen King: Csak sötéten szereted

https://www.libri.hu/konyv/stephen_king.csak-soteten-szereted.html

A horror mesterének legújabb novellagyűjteménye egy igazi kuriózumot is tartalmaz: a Csörgőkígyók című írás képében egyik kultikus műve, a Cujo tulajdonképpeni folytatását kapjuk, de a maradék tizenegy novella is visszaidézi azt, amit a King rajongók évtizedek óta jól tudnak: hogy kedvencük az emberi elme működési mechanizmusainak avatott szakértője, és hogy a horrort elsősorban nem a természetfeletti hozza létre, hanem az a különös és ismeretlen dimenzió, amit léleknek hívnak. Mindegy, hogy egy múltbéli hibás döntés, egy rémálom vagy egy elviselhetetlen tragédia katalizálja az eseményeket, e történetek mindegyike sorsról, halandóságról, szerencséről és a valóság gyűrődéseiről mesél, melyekben bármi megtörténhet.

Sarah Pearse: Vad vidék

https://www.libri.hu/konyv/sarah_pearse.vad-videk–4.html

Pearse A szanatóriummal robbant be, nem véletlenül választotta könyvklubja közös olvasmányának Reese Witherspoon is, a Vad vidék pedig már a harmadik munkája a sorban. Elin Warner tehát ismét visszatér egy sötét, atmoszférikus thrillerben, mely egy portugál nemzeti park vadonjába vezeti, egy nyomtalanul eltűnt nő nyomába. A két szálon futó történetben betekintést nyerhetünk az eltűnt Kier életébe, ami hemzseg a traumáktól, bántalmazásoktól és sötét titkoktól, melyek vélhetően elvezették addig a rejtélyes napig, ott a portugál vadon kellős közepén. Ahogy azt Pearse művei esetében megszokhattuk, a környezet, a helyszín legalább olyan markáns karakter, mint a hús-vér szereplők; ezúttal a vadregényes, veszélyekkel teli, ismeretlen táj hoz további titkokat, és talán ad feloldozást mind Elinnek, mind Kiernek… a maga módján.

Simone St. James: Gyilkos út

https://www.libri.hu/konyv/simone_st_james.gyilkos-ut.html

Mintha Stephen King és Dean Koontz írt volna egy X-akták-epizódot. Simone St. James a modern paranormális krimi mestereként tér vissza a magyar olvasókhoz az Alkony motel sikere után. A helyiek csak „Gyilkos útnak” nevezik a helyet, az út mentén történt számos megmagyarázhatatlan baleset és rejtélyes eltűnés okán, gyanútlan főszereplőink pedig hamar ráébrednek, hogy különös kapcsolatos köti össze a múltat, a bűntényeket és az utat. St. James prózájának igazi ereje, hogy hús-vér szereplőit olyan hátborzongató helyzetbe kalauzolja, amit minden olvasó megtapasztalt már: hajtottunk már végig egyedül, vagy többedmagunkkal egy elhagyatottnak tűnő vidéki úton, szakadó esőben, és mind éreztük már úgy, hogy eltévedtünk, és hogy valaki les ránk a fák rejtekéből.


Kapcsolódó cikkek: