Micimackó alakját talán senkinek nem kell bemutatni, aki valaha mesét látott, hallott, olvasott a világnak ezen a féltekén. Ez nem is csoda, hiszen Micimackó hosszú múltra tekint vissza. Alan A. Milne 1926-ban megjelent meséje a piros pólós, mézkedvelő mackóról és barátairól a Százholdas Pagonyban generációk szívébe lopta be magát. A medvebocs karakterét egy igazi plüss maci inspirálta, amit Milne a fiának vett ajándékba, és Ernest Shepard rajzai nyomán kelt először életre egy londoni újság karácsonyi kiadásában.
Még ugyanabban az évben látott világot az első Micimackó könyv is, majd a hatvanas években a Disney animátorai vették kezelésbe a Százholdas Pagony lakóit, és juttatták el őket a világ minden sarkába. Azóta a világ változott, trendek jöttek és bestsellerek mentek, de Micimackó továbbra is ott ül fenn a könyvespolcokon, vagy épp a képernyőkről köszön vissza, mint egy kényelmes régi kardigán, amit esős napokon magára húz az ember.
Habár Micimackó kalandjai gyerekeknek íródtak, a sok bohókás pillanat mellé egészséges mennyiségű életbölcsesség is szorult barátságról, döntésekről, az idő múlásáról és az élet Fontos Dolgairól. Ezeket a néha mély, néha vicces, mindig szívmelengető gondolatokat egy csokorba szedve hozza el nekünk a Libri Könyvesboltok idei díszkötete, ami a Bölcsességek a Százholdas Pagonyból címre hallgat.
„Bátrabb vagy, mint hiszed, erősebb, mint amilyennek látszol, és okosabb, mint gondolod.”
A gyűjtemény egy gazdagon illusztrált és élfestett kötet formájában érkezik az olvasók kezébe. A kiragadott részletek nagyobb témák köré csoportosulnak, némi struktúrát kölcsönözve a könyvnek. Ezek a témák tükrözik mindenki kedvenc medvebocsának prioritásait, így külön szegmenst kapott többek között a Kalandozás, a Hip Hip Hurrák, és természetesen a Méz is.
„Mi lehetne fontosabb egy nyalintásnyi falatnál?”
A válogatás szépsége, hogy a kiragadott idézetek játszi könnyedséggel hozzák vissza az összes kedves gondolatot, érzést, amit ez a mese mindannyiunkban felébreszt. Legyünk akár rohanó felnőttek, cinikus tinik, vagy hiperaktív gyerekek, Micimackó, Malacka, Tigris, Füles, Nyuszi, Bagoly, és persze Róbert Gida valahogy mindig elérik, hogy megálljunk egy pillanatra, és félrebillentett fejjel felidézzük, mennyi emlékünk kötődik ehhez a bohókás, falánk medvebocshoz és barátaihoz.
„Néha Semmit kell tenni. Abból lehet aztán a legizgalmasabb Valami.”
A nosztalgiahatás tagadhatatlan, de Micimackó varázsa nem merül ki pusztán az emlékekben, amiket felidéz. Empátiára, barátságra, kedvességre tanít, és arra, hogy ne vegyük magunkat túl komolyan. Micimackó töretlenül népszerűsége univerzalitásában rejlik. Mindenkihez szól, mindenkinek ugyanazt mondja, és senkit nem riaszt el körmönfont mondatokkal, vagy nehéz prózával. Nem kell megfejteni, mint egy jó keresztrejtvényt, vagy találgatni a különböző értelmezések között.
„Jó új dolgokat kipróbálni. Különben honnan tudhatnád, mennyire szereted a régi dolgokat?”
Hiszen amint ez a kötet is remekül rávilágít, az élet Fontos Dolgai maguk is elég egyszerűek tudnak lenni, ha megfelelő szögből tekintünk rájuk. Az pedig tagadhatatlan, hogy Micimackó életszemléletéből mindannyian ihletet meríthetünk a saját mindennapjainkhoz is. A Bölcsességek a Százholdas Pagonyból egy remek ajándék a család apraja-nagyjának így az ünnepek közeledtével, ami könnyedén derűt és melegséget hozhat a szürke hétköznapokba, és persze emlékeztet minket azokra a bizonyos igazán Fontos Dolgokra.
Kapcsolódó cikkek: