A képzelet fontosabb írói eszköz, mint a toll. Tekintve azonban, hogy az élet a képzeletet megszégyenítő, csavaros mesélő, olykor előfordul, hogy háttérbe szorul, hogy helyt adjon az empátiának és a fáradhatatlan kutatómunkának. Ennek keretében a szerző kizárhatja a szabad fikciós asszociációkat, hogy minden érzékenységét latba vetve olyan események mélyére ásson, melyek a valóságból táplálkoznak. Kihívás ez, bizony, mert nem kalandozhat saját önkénye szerint, e szigorú keretek közt alkotni pedig nem egyszerű. Íme öt szerző és öt regény, ami megtörtént eseményeket, valódi életeket foglalt irodalomba.
Sophie Elmhirst: Egy hajótörés igaz története
Maurice és Maralyn Bailey sztorija úgy kezdődik, mint egy 20. századi Melville-utánérzés: egy bálna süllyeszti el a hajójukat 1972-ben, hogy aztán 118 napot töltsenek mentőcsónakjuk fogságában a Csendes-óceánon hánykolódva. Elmhirst regénye azonban nem csupasz beszámoló egy kalandregénybe illő robinzonádról, sokkal inkább tűpontos analízise annak, miként teszi próbára két ember szoros kapcsolatát egy ilyen emberpróbáló, szélsőséges szituáció. A regény igazi ereje egyedi elbeszélői módjában keresendő: Maurice levelei és Maralyn naplója hiteles betekintést engednek házasságukba, gyermekkorukba, és főleg egymásról alkotott gondolataikba, melyek rendszerezése adott esetben túlélésük kulcsa is lehet.
Daisy Goodwin: Díva
Viktória királynő, és Sisi után a sikerszerző Daisy Goodwin ezúttal Maria Callas életéből alkot nagyszabású portrét. A brit szerző a világ valaha volt egyik leghíresebb operaénekesnőjének életét Arisztotélisz Onászisz milliárdoshoz fűződő viszontagságos viszonyán át vizsgálja, melyből egy, a művészet és zene iránt elkötelezett és megszállottan rajongó erős nő életregénye születik, aki levetkőzi magáról a Görögország náci megszállása alatt szövődő pletykákat, melyek fasisztaszimpatizánsnak bélyegzik, és feltárja azokat a nehézségeket, melyekkel a nehéz sorból származó, egyszerű lány kénytelen megküzdeni, mikor a pénz és a csillogás felszínes világába lép, miközben párkapcsolata elkerülhetetlenül a vég felé száguld.
Miklya Luzsányi Mónika: Ezerszer Júlia – Szendrey Júlia eltitkolt élete
Ha valaki, hát Miklya Luzsányi Mónika pedagógus, író, szerkesztő igazán hazajár az életregények terepére, Mária királyné életéről szóló műve után pedig most arra vállalkozik, hogy végre lebontsa azokat a sztereotípiákat, melyek a magyar kultúrtörténetben Szendrey Júliát csupán Petőfi Sándor özvegyeként említik. A korabeli dokumentumokra épülő mű több évtizeden át követi Szendrey életét, éppúgy részletesen kirajzolja a legnagyobb magyar költő melletti éveket, mint a gyászt és a forradalom veszteségeit, majd a lenyűgöző újrakezdést és a második házasságot Horvát Árpád oldalán, egészen az utolsó évek megtört magányáig. Miklya Luzsányi művében Szendrey már nem csupán oldalborda, de mintegy igazságot szolgáltatva, korának tehetséges költője is.
Cyril Gely: Hasadás
Az idehaza A díj címen színházban is bemutatott mű regényváltozata pazar kamaradráma: egyetlen helyiségben, lényegében egyetlen, hosszú párbeszédben jeleníti meg a második világháború előhangjait és utózöngéit, a zsidók deportálását, a Harmadik Birodalom tudományos életét és egy látszólag feloldhatatlan ellentmondást. Az épp a fizikai Nobel-díj átvételére készülő Otto Hahn igyekszik megértetni egykori kolléganőjével, az épp a maghasadás felfedezése előtt zsidó származása miatt Németországot elhagyó Lise Meitnerrel, miért egyedül készül az elismerés átvételére, ahelyett, hogy ketten állnának pódiumra. Bár a kérdés egyszerű, a válasz hihetetlenül sokrétű, amit a szerző számos nézőpontból világít meg, melytől mindkét szereplőnek egyaránt lesz igaza, és egyaránt téved ebben a nagyszerű narratívájú kötetben.
Francois-Guillaume Lorrain: Scarlett
Mindenki ismeri az Elfújta a szél című filmet, a modern filmtörténet egyik legnagyobb hatású alkotását, mely nyolcvanöt évvel a születése után sem veszített varázsából. De vajon milyen folyamatok zajlottak a kulisszák mögött? Miként kapta meg a köztudottan nehéz természetű, bipoláris zavarral küzdő Vivien Leigh karrierje emblematikus szerepét? Miként készült rá, miként tette magáévá a figurát, és milyen kételyek gyötörték? Bár a francia Francois-Guillaume Lorrain regénye nagyrészt Vivien és Scarlett viszonyát vizsgálja, eközben sosem látott részletességgel eleveníti fel egy filmklasszikus születését, és festi meg Hollywood aranykorának működését, ahol semmi sem volt drága a sikerért, de a siker sem volt elég a halhatatlansághoz.
Kapcsolódó cikkek: