Az ember igazán kiskamasz korában tud rákapni az olvasás ízére. Már egyedül is elmerül egy-egy könyvben, és megtapasztalja, milyen, ha elragadja egy sodró erejű történet, és viszi magával – akár lámpaoltás utánig. A könyvkiadók szerencsére az utóbbi időben partnerek abban, hogy a felsősök minél több stílust, műfajt és hangot próbálhassanak ki, hogy megtalálják a hozzájuk illő köteteket. A kortárs művek mellett ráadásul számos klasszikus kapott új borítót vagy akár új fordítást. Így a gyerekek megnézhetik, mit olvastak a szüleik vagy nagyszüleik – esetleg ők is kezükbe vehetik az egykori kedvenceket.

Mario Vargas Llosa: A gyerekek hajója

https://www.libri.hu/konyv/mario_vargas_llosa.a-gyerekek-hajoja.html

A gyerekek kereszteshadjáratának legendája ragadta meg a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa fantáziáját, aki gyerekkönyvvé dolgozta át a 13. századi történetet. Iskolába menet Fonchito egy idős emberre figyel fel, aki minden reggel ugyanazon a padon ül. Egy nap letelepszik mellé, és beszélgetésbe elegyedik vele, amit a busz érkezése szakít meg. Fonchito ezután minden nap visszatér, hogy meghallgassa az öregember történetének aznapi részletét a gyerekekkel teli hajóról, amit senki sem lát.

Paola Zannoner: Az utolsó világítótorony

https://www.libri.hu/konyv/paola_zannoner.az-utolso-vilagitotorony.html

Tizennégy (12–16 éves) kamasz tölt el három hetet egy világítótoronyban, amely ma bentlakásos intézményként működik. A hét fiú és hét lány egészen változatos okok miatt került a csoportba: étkezési problémák, figyelemzavar, videójáték-függőség, szociális problémák vagy épp a szüleik anyagi nehézségei. Így nem csoda, ha nehezen boldogulnak magukkal és egymással is. Minden egyes lakó történetét megismerhetjük az illető saját elbeszélésében, emellett pedig a világítótorony és a csoport mindennapjait is bemutatja a könyv, sőt még egy titokzatos szerelmi történetnek is a nyomába ered.

Tonke Dragt: Levél a királynak

https://www.libri.hu/konyv/tonke_dragt.level-a-kiralynak–4.html

Tiuri épp lovaggá avatására készül: társaival egy templomban virraszt, eközben tilos a külvilággal érintkezniük. A fiú azonban nem tudja visszautasítani egy öregember segélykérését. Egy levelet kell célba juttatnia, amely az egész királyság sorsát befolyásolhatja. Ezzel küldetések egész sora kezdődik a 16 éves nemes számára, ami a szertartással ellentétben valós felnőtté avatássá válik. Tiuri fantasztikus tájakon, erdőkön és hegyeken vág át, útközben számos furcsa szerzetbe botlik, többükkel barátságot is köt. A holland szerző kalandos lovagregénye több mint 50 év után jutott el a magyar gyerekekhez – ezért a történet klasszikus mesélőstílusa – ez azonban nem jelenti, hogy elavult vagy poros lenne.

Szabó Magda: Abigél

https://www.libri.hu/konyv/szabo_magda.abigel–3.html

Hogy lehet beilleszkedni egy környezetbe, ahol értelmetlen és szigorú szabályok uralkodnak? Ahol még a lányok is barátságtalanok? Ahol semmi nem hasonlít a korábbi életünkre? Vitay Gina könnyed budapesti életéből csöppen a Matula vastag falai közé, ahol a korábbi felnőttes szórakozások után gyerekszámba veszik, utasítgatják, eggyé válik a sok közül. Épp ez édesapja terve, hogy megóvja lányát a közelgő háború – és saját abban betöltött szerepének – következményeitől. Lányok generációi találgatták már, ki lehet valójában Abigél, így könnyen meglehet, hogy erről a regényről nemcsak az anyukák, de a nagymamák is szívesen elmesélik saját emlékeiket.

Lucy Maud Montgomery: Anne a Zöld Oromból

https://www.libri.hu/konyv/lucy_maud_montgomery.anne-a-zold-orombol.html

Anne-nek jó érzéke van a bajhoz. Ahol a vöröshajú, folyamatosan beszélő lány megjelenik, ott általában történik valami. A 11 éves árva lány egy idős testvérpárhoz érkezik Edward herceg szigetére – egy tévedés folytán. Matthew és Marilla végül úgy dönt, befogadják a kislányt. Így kezdetét veszi a regényfolyam, amely megismerteti olvasóit a kis kanadai sziget szépségeivel és lakóival, Anne fantáziavilágával és családja életével egészen az unokáiig. Anne-ben sok okos, könyvmoly kislány ismert magára. Emellett ezeknek a köteteknek köszönhetjük az irodalom legjobb pasijait bemutató lista egyik örökös tagját, Gilbert Blythe-ot, és a sziget meglátogatása is rengeteg bakancslistára került fel.