Közeleg a karácsony, márpedig ebben az időszakban még azok közül is sokan szakácskönyvhöz nyúlnak, akiknek ez egyébként nem szokásuk. Az alábbi négy receptgyűjtemény kiválóan alkalmas arra, hogy kölcsönözzünk belőlük néhány elemet a karácsonyi menühöz. Mert nem, egyáltalán nem korai már most elkezdeni az ünnepi lakoma megtervezését.

Julia Child: A francia konyha művészete

Nagyon fontos alapművel indítunk: Julia Child volt a leges-legelső tévés sztárszakács, egy párját ritkító legenda, és bár bemutatni itthon sem kell senkinek, valamilyen rejtélyes okból a legfontosabb szakácskönyve több mint hatvan évig nem jelent meg magyar kiadásban. A francia konyha művészete című könyvét az amerikai olvasók már 1961-ben kézbe vehették, és rögtön bestseller is lett. Nem túlzás azt állítani, hogy ez Child főműve: közel nyolcszáz oldalról beszélünk, szóval aki ezzel lepné meg magát karácsonyra, az hagyjon egy jelentékeny hézagot a szakácskönyveknek fenntartott polcán. Cserébe a könyv nemcsak nagy, de hasznos is, olyan részletes és alapos ugyanis, hogy még akkor is meg lehet belőle tanulni a francia konyhaművészet legfontosabb konyhatechnológiai trükkjeit és receptjeit, ha teljesen kezdőként áll neki az ember. A könyvet ráadásul elejétől a végéig áthatja a szerző életszeretete és humora. És hát egyetlen karácsonyi menüt sem lehet elrontani egy jó coq au vinnel…

Stanley Tucci: Tucci asztalánál

„Életem legboldogabb pillanatai szinte mindig a konyhához és az asztalhoz köthetők” – sokan vagyunk ezzel így, Stanley Tucci ugyanakkor erre a gondolatra egy teljes szakácskönyvet fűzött fel. Az olasz családban, de Amerikában felnőtt Tucci színészi karrierje mellett régóta jelen van a gasztronómia világában is, most azonban nem valami forradalmi konyhatechnológiai újdonságról ír, hanem azon dolgozik, hogy a főzésen és az evésen keresztül hozza össze az embereket. Persze, emellett kapunk azért recepteket is a Tucci-klán kedvencei közül, feldobva néhány új fejlesztésű étellel, amelyeket Tucci feleségével, Felicity Blunttal – aki a kötet társszerzője is – dolgozott ki, ezzel is illusztrálva, hogy nem a levegőbe beszélnek, amikor a közös főzés kapcsolatteremtő erejéről írnak. Persze – az olasz gyökerek, ugye – sok a tészta- és halétel, ez utóbbi pont stílusosan beilleszthető a karácsonyi ételsorba is. 

Szatmári Ferenc: Főzelékbiblia

Főzelékes Feri egy fogalom. Jó, ebben a cikkben minden szerző az, de Feri más, Feri a miénk. Magyar gasztrohírességből pedig amúgy sincs sok – pláne olyanból, aki képes volt visszaadni a főzelékekbe vetett hitét azoknak is, akikben a menzák pempős, nyálkás rettenetei maradandó traumákat okoztak. Feri, mint ismeretes, messze túllépett ezen a színvonalon, szokatlan fűszerezésekkel, izgalmas párosításokkal, soha-nem-túl-sok curryvel, önmagukkal sűrített költeményekkel adta vissza bizalmunkat a műfajban, és amit mindeközben tanult, azt formálta most egy „minden, amit a főzelékről tudni érdemes” kiadvánnyá csodálatos, buja ételfotó-csodákkal, klasszikus és újhullámos főzelék- és feltétreceptekkel. Ez az a könyv, amiből könnyedén szerezhetünk inspirációt, ha tanácstalanok lennénk, mit főzzünk vega családtagjainknak az ünnepekre, pláne, ha még valamilyen ételérzékenység is nehezíti a feladatot.

Jamie Oliver: 5 hozzávaló – Mediterrán

Jamie Oliver már réges-régen túllépett a pucérszakács-imidzsen, és a világ gasztroirodalmának évtizedek óta megbízható, stabil pontjává vált – mi sem illusztrálja ezt jobban, mint az, hogy ez már a szerző huszadik magyarul is megjelent kötete. Ahogy korábban, Oliver ebben a könyvben is a mai ember folyamatos rohanásához igazítja receptjeit, most nem az ételek elkészítéséhez szükséges idő, hanem a hozzávalók terén. Ebből az öt hozzávalós koncepcióból volt már egy korábbi anyaga, most ezt ismétli meg kedvenc gasztrotérsége, a mediterráneum egyszerűségükben is megunhatatlan ételeire fókuszálva. Oliver szerint a mediterrán konyha lelke „az egyszerűség, a szeretet, a szenvedély, a gondoskodás” – csupa olyan érték, aminek a karácsonyi asztalon is jó helye van.


Kapcsolódó cikkek: