Jay Shetty képes arra, amit közel lehetetlennek hittünk: úgy csinálni ezt a motivációs tréner műfajt, hogy nem nyílik ki tőle a bicska a zsebünkben.
Nem volt könnyű dolgom ezzel a két könyvvel, bevallom. Az ok egyszerű: már a „motivációs tréner” kifejezéstől is feláll a hátamon a szőr, és villogni kezd a belső bullshitjelzőmön egy piros led, ami az óriási világmegfejtésként, leereszkedő stílusban előadott lózungok előfordulási valószínűségének emelkedését jelzi. Jay Shetty viszont mindkét könyvével elérte, hogy a piros villogó elaludjon.
Ennek legfőbb oka a stílus: Shetty mellőzi a megvilágosodott ájtatosságot és a ködös bölcselkedést egyaránt, és úgy adja elő a gondolatait, mint egy elmélkedésre hajlamos, agyas, de hétköznapi haver a baráti társaságból, akivel beszélgetni mindig emlékezetes élmény, mert amiket mond, azok kellőképpen frissek ahhoz, hogy szívesen hallgassuk, az előadásmód pedig laza és szórakoztató.
Shettynek jelenleg két könyve érhető el magyarul, a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes a régebbi, mégis az a frissebb, ez pedig úgy történhetett, hogy már három kiadást is megélt magyarul: 2020-ban, ’22-ben és ’24-ben is kiadták, így végső soron frissebb, mint a 2023-as A szerelem nyolc szabálya. Essen szó róluk ebben a sorrendben.
Jay Shetty: Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes

A Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes a klasszikus motivációs kötet mellett kicsit „így jöttem”-történet is, ugyanis a benne elhangzó tanításoknak a keretét Shetty saját szerzeteslét-élményei adják. A szerző indiai család fia, akit szülei, ahogy az a bevándorlócsaládokban lenni szokott, a jó iskolák, hangzatos meló, vaskos fizetés-életútra szántak. Csinálta is egy ideig mindazt, ami ezen elvárásoknak megfelelt, ám egy napon betévedt egy szerzetes előadására, ami olyan nagy hatást gyakorolt rá, hogy néhány év múlva maga is bevonult egy asramba, hogy megtanulja, hogyan lehet olyan boldog, mint az a bizonyos egykori előadó. Ez a könyv gyakorlatilag azt meséli el, mire jutott mindeközben – azzal a kitétellel, hogy a könyvnek már a léte is jelzi, a szerző nem maradt szerzetes, visszatért a világi élethez, ahol könyveket írhat, podcastokat vezethet, a YouTube-on és a TikTokon taníthatja az embereket.
A könyvben szó esik identitásról, félelmekről, célokról és rutinokról, az egóról, a háláról, a kapcsolatokról és a szolgálatról, minden fejezethez vannak kisebb feladatok, és komolyabb meditációk, hogy az olvasottak a gyakorlatba is átültethetők legyenek.
Jay Shetty – A szerelem 8 szabálya
A Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes átfogóbb rendszeréhez képest A szerelem nyolc szabálya már egy tematikusabb kötet, pontosan arról szól, amire a címe alapján következtethetünk, csak éppen a bölcselkedő hangnem marad el itt is, szerencsére. Shetty ebben a könyvben is megtartja baráti, laza és egyenrangú stílusát, és arról osztja meg tapasztalatait, hogy hogyan is lehet ezt a szerelem dolgot jól csinálni. Merthogy szerinte a szerelem nem egy készen az életünkbe megérkező valami, amit csak ki kell várni – hanem bizony, csinálni kell. Már egyből a kiindulás remek: szerinte a szerelem lehetetlen, ha nem tudunk megbarátkozni az egyedülléttel, és nem szeretjük meg először is önmagunkat.
Szó esik a választás mikéntjéről, arról, hogyan vagyunk a párunkkal egymás gurui, külön fejezetet szentel annak a gondolatnak is, hogy „a szakításba nem kell beleszakadnod”, végül pedig arra is ad néhány tippet, hogyan legyünk képesek újra és újra szeretni.
És ahogy a másik kötetben, természetesen itt is kapunk meditációs gyakorlatokat is mindehhez.
Borítókép forrása: www.executivespeakers.com
Kapcsolódó cikkek: