Szépirodalom

Rólunk szólnak, nekünk szólnak – visszatekintés a Libri irodalmi díjak elmúlt éveire
Végignéztük a díj eddig hét évén, és azokon az alkotásokon, amik akár az olvasók, akár a szakértők szerint a legjobbnak bizonyultak.

Amerika messze van, de Magyarország még messzebb – Gazda Albert regényéről
Gazda Albert saját gyermekkorát dolgozza fel a Leningrád című regényében, ez a nézőpont pedig különös szabadságot biztosít az elbeszélőnek.

Megvan a tíz döntős – Elindult a szavazás a Libri irodalmi díjak jelöltjeire
Idén hetedik alkalommal adják át a Libri irodalmi díjat, melynek tíz jelöltje – csakúgy, mint a korábbi években – most is számít a közönség szavazataira.

Hetedszer adják át a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat
Közel kétszáz véleményvezér választotta ki azt a tízet művet, amelyek közül kikerül majd 2022 Libri irodalmi díjas és Libri irodalmi közönségdíjas alkotása.

Írj rövid mondatokat! – a Hemingway-életműsorozatról
A 21. Század Kiadó 2020-ban útjára indított Hemingway-életműsorozata fantasztikus olvasmányélmény, ezenkívül szemet gyönyörködtető könyvtárgyak sora.

„Másképpen mozognak a világban” – Sally Rooney könyveit ajánljuk
Sally Rooney az apró részletek szépségébe menekül az erőszak és a kapzsiság elől. Könyveiben hús-vér emberekről, valódi problémákról ír.

Utazzunk könyvekkel! – Japán
A távol-keleti életmód és gasztronómia egyre népszerűbb a nyugati országokban. Három könyvet ajánlunk azoknak, akik jobban meg szeretnék ismerni Japánt.

„Élt a holt, halt az eleven” – Lanczkor Gábor: Sarjerdő
Lanczkor Gábor Sarjerdő című kötetében Balatonhenyétől Kalkuttáig járja be a temetőket, hogy feljegyezzen mindent, amit a sírokon talál.

A Duna írta a waltzert – Beck Zoltán ajánlója Kollár-Klemencz László új könyvéhez
“Családregény ez, nagy lassúsággal, szélesen hömpölygő, széles folyam…”

Felnőttnek lenni semmire sem garancia – két New York Times bestseller kötetet ajánlunk
Miranda Cowley Heller Papírpalota, valamint Emma Straub Nem vagyunk már gyerekek című könyve a tavalyi év sikerkönyvei voltak, nem alaptalanul.

„Ágyékod hervadt bíborán” – Cserna-Szabó András írása
„Soha nem volt költőbb költője Magyarországnak, mint ő. Ő éppen olyan volt, mint amilyennek a mesekönyvekben rajzolják a költőt.” – Cserna-Szabó András írása Faludy Györgyről és Francois Villonról.

És a díjat kapja…
Május közepén kiderül, ki kapja idén a Libri irodalmi elismeréseit, addig azonban még van időnk jó könyveket olvasni, és körülnézni a hazai irodalmi díjak világában.

Szerelmem, Coney Island – Szűcs Péter ajánlója Billy O’Callaghan regényéhez
Eredetileg novellának indult, de írás közben „megszaladt”, így született meg Billy O’Callaghan második, gyönyörűen és érzékenyen megírt regénye, a Szerelmem, Coney Island.

Utazzunk könyvekkel! – Hollandia
Egy romantikus történet, egy Booker-díjas regény, valamint egy Audrey Hepburnről szóló könyv. Három különböző történet, de mindháromnak van közös pontja: Hollandia.

Gyarmat, dél-afrikai birtok, zárt egyházi közösség, zord, jeges világ – 2021 nemzetközi irodalmi díjas könyvei
Gyarmat, dél-afrikai birtok, zárt egyházi közösség, zord, jeges világ elevenedik meg a tavaly nemzetközi irodalmi díjakat nyert könyvekben.

„Mert a legjelesebbekre hárul a teher” – ajánló Mészöly Ágnes könyvéhez
A korábban ifjúsági regények és krimik szerzőjeként megismert Mészöly Ágnes tavaly megjelent műve jelentősen eltér a szerző eddigi alkotásitól.

Nemzetközi Trend
Könyvek eredeti nyelven a New York Times sikerlistáiról Harper Lee: TO KILL A MOCKINGBIRD This 1960 classic is now as inseparable from American culture as

Utazzunk könyvekkel! – Dánia
A krimiken túl kortárs regények, modern értelmezést nyert klasszikus mesék és romantikus történetek egyaránt öregbítik a dán irodalom hírnevét.