Kit a mézeskalács illata, kit a Mikulás szánját idéző zene, kit a fényfüzérek látványa hoz ünnepi hangulatba, kit pedig az, ha decemberben játszódó történeteket olvashat. Ajánlónkban a kiadók legfrissebb karácsonyi témájú könyveiből válogattunk.
Jókai karácsonya
Soha nem értettem, hogyan képesek manapság még magyartanárok is amellett érvelni, hogy a valaha élt talán legnépszerűbb magyar író regényeit felejtsük el. Azt aláírom, hogy ezek a regények nem valók a kötelező olvasmányok listájára, tudniillik nem azzal a szándékkal születtek, hogy tizenévesek, vagy még kisebbek bóklásszanak a számukra ismeretlen események, történetek, kifejezések között. Ezek olvasott, művelt, kulturált felnőtteknek íródtak, és számukra rendkívül élvezetes módon adnak bepillantást egy rég letűnt világba. A legnagyobb Jókai-regények alakjai pedig ma is elevenen élnek, hiszen az ember alapvető érzései nem változnak. Ez a kötet kiválóan alkalmas arra, hogy azt az olvasót is megnyerje magának, aki utoljára középiskolás korában töprengett el azon, miért kell neki utat tévesztenie A kőszívű ember fiai idegen szavakkal teli dzsungelében. De a tizenkét karácsonyi történet, novella és regényrészlet annak is tartogat újdonságot, aki hozzám hasonlóan rendszeresen újraolvassa a kedvenc Jókai-műveit.
Palotás Petra: Kékestető
Időutazásra hív bennünket Palotás Petra legújabb regénye is, amely alcímének megfelelően (Egy gyógyszálló krónikája) sajátos, zárt világban játszódik. Mintha a Varázshegyen lennénk, ahol olyanok útjai is kereszteződnek, akik odakint, a való világban talán soha nem találkoztak volna. Itt azonban összeköti őket a közös sors, a betegség, amelyre gyógyulást keresnek. Ahogyan a svájci tüdőklinikát, úgy a Kékestetőn 1932-ben megnyílt első hazai gyógyszállót is alapvetően a gazdag vendégek népesítik be, a regény főszereplője, a tizenhét éves Ilka, egy munkáscsalád lánya kakukktojás közöttük. Mégis ő lesz az, akivel együtt élhetünk át izgalmas és megható pillanatokat, törhetjük a fejünket, milyen titkot őriz a többi vendég, az ügyvédfeleségtől a katonatisztig, kik találnak egymásra, és kiknek vesz váratlan fordulatot az élete. Közben pedig elvarázsolódhatunk a hófehér téli erdőben, a havas lejtőkön és a zúzmarás fák között.
Bán Mór – Karády Anna: Lillafüredi karácsony
Ha két sikeres szerző összefog, és együtt ír könyvet, az nagyon jól sülhet el. Feltéve, hogy mindketten azt adják be a közösbe, ami az erősségük: történelmi ismereteket, hiteles atmoszférateremtést, élénk fantáziát és azt az egyértelmű örömet, amelyet a történetszövésben találnak. A romantikában bővelkedő múltbeli történeteiről ismert Karády Anna és a regényeiben a magyar történelem viharos időszakait felelevenítő Bán Mór közös vállalkozásából így született meg egy sodró lendületű krimi, amiben egymást érik a nem várt fordulatok, végig fenntartva a feszültséget. A regény romantikus filmbe illő díszletek között játszódik 1940-ben, a lillafüredi Palota-szállóban és környékén, a szereplők is a korabeli mozivilág sztárjai, akik karácsonyi ünnepségre készülődnek az elegáns hotelben. Nem hiányzik a titokzatos múltú, bájos hősnő, a magyar-lengyel színésznő és a kalandortermészetű gróf, Késmárky Áron személyében a vonzóan nagyvilági, elszánt hős sem. Maga a szöveg pedig olyan izgalmas és sodró jelenetekkel dolgozik, hogy valóban egy látványos karácsonyi filmben érezhetjük magunkat.
Lili Hayward: Macska a fagyöngy alatt
A cím árulkodó, hiszen angolszász szokás szerint karácsonykor a hagyományos dekorációként felfüggesztett fagyöngykoszorú alatt szabad a csók. Már ekkor sejthetjük, hogy ebből a történetből nem fog hiányozni sem a szerelem, sem az ünnepi hangulat, sem a cuki kis háziállat. És valóban, a szerző gyakorlott kézzel irányít végig minket a főszereplő Mina kalandjain, kezdve a londoni karrierálmoktól a távoli cornwalli sziget meglepetésein át a boldog végkifejletig. Vad tengerpartjával és festői városkáival Cornwall mindig kedvelt helyszínnek számított az angol irodalomban, itt játszódik például Sherlock Holmes több, elsőre megfejthetetlennek tűnő esete és Daphne du Maurier hátborzongató regénye, A Manderley-ház asszonya. A szerző tehát izgalmasabb helyre nem is küldhette volna a hősnőjét, akit a helyi folklór elemei ugyanúgy meghökkentenek, mint az ingatlanfejlesztők gátlástalan tervei. Nagy örömére Mina hamar segítőtársakra lel, és nem csak a nagybátyja cicájának személyében, így a fagyöngy alatt szerencsére nem a macskát kell megcsókolnia.
Benjamin Stevenson: Idén karácsonykor mindenki gyilkos
Ha csak a régi, iskolai földrajzórán gyűjtött ismereteink alapján átgondoljuk, azt hihetjük, az európai és az ausztráliai karácsony között az a különbség, hogy ott ilyenkor nyár van, és hónak nyoma sincs. Ha viszont a kedvenc ausztrál nyomozónk, Ernest Cunningham véleményét kérjük ki, ő azt fogja mondani, hogy arrafelé ilyenkor sokkal több gyilkosság történik. Szerencsére nem a valóságban, hanem csak Benjamin Stevenson legújabb, karácsonyi különkiadású krimijében, amelyben a főszereplő pályafutása eddigi legbizarrabb emberölési ügyét igyekszik felgöngyölíteni. Vagy nem is annyira bizarr, mint inkább morbid az ügy? Hiszen a történet ott kezdődik, amikor egy karácsonyi bűvészelőadáson valaki szó szerint elveszíti a fejét. Az izgalmas regény nemcsak a cselekmény időpontja teszi karácsonyivá, hanem az is, hogy a rejtély egy adventi naptár formáját ölti. A szentestét az írásnak szentelő Cunningham huszonhárom nyom alapján lát munkához, és abban reménykedik, hogy amikor kinyitja a 24. ablakot, mögötte ott rejtőzik majd a gyilkos.
Rebecca Raisin: Flora karácsonyi boltocskája
A párkeresés rögös útjain botladozó nők gyakran kifejlesztik a saját tesztkérdéseiket, amelyek révén gyorsan el tudják dönteni, hozzájuk illő-e az aktuális randipartner. Van, aki abból méri fel, lehet-e közös jövőjük, hogy kikérdezi az illetőt a Micimackóból. Más azt nézi meg, tudja-e a fiatalember, hogy süteményt nem illik késsel-villával enni. Könyvünk hősnője, Flora azt a feladatot adja nekik, hogy sorolják fel a Disney-féle Télapó-film rénszarvasainak a nevét, és jaj annak, aki megbukik a vizsgán! Karácsonymániájával Flora nem könnyíti meg a saját dolgát, hiszen a legtöbb férfi (és a legtöbb munkaadó) roppantul idegesítőnek talál egy olyan nőt, akinél a lakás szünet nélkül mézeskalácsillatban úszik, és akinek a lábáról sosem kerül le a rénszarvasos mamusz. Nem csoda, hogy a lány egyszer csak az utcán találja magát, épp karácsony előtt. Pénz és jobb ötlet híján Flora lép egy merészet, és útra kel álmai tája, Lappföld felé, hogy ott új vállalkozásba kezdve megnyissa saját kis üzletét. Mi pedig olvasás közben egyre jobban ráhangolódva az ünnepekre, tiszta szívből drukkolunk neki, hogy a tervei valóra váljanak.
Kapcsolódó cikkek: