Mi lenne, ha kiderülne, hogy az agyad úgy néz ki, mint egy pszichopatáé? Igaz, hogy a szenvedés nem az eseményekből, hanem a saját gondolatainkból fakad? Lehetséges-e nevetéssel csökkenteni a stresszt? Mi adhat értelmet az életnek a legnehezebb időkben? Hogyan léphetsz ki egy szeretni képtelen anya árnyékából? Az alábbi öt pszichológiai könyv választ adhat a fenti kérdésekre. Segítenek másként látni önmagad, a múltad és azt, hogy miként építheted fel a jövődet – szabadabban, tudatosabban, bátrabban.
Susan Forward: Anyák, akik nem tudnak szeretni
Anya. A szó hallatán mindannyiunkban más érzések és gondolatok törnek fel. Gondoskodás. Hiány. Szeretet. Félelem. De mi történik akkor, ha az anya, akinek védelmet kellene nyújtania, épp az, aki fájdalmat okoz? Susan Forward könyve azokhoz szól, akik valódi szeretetre képtelen anyáktól kapták az életet. A nárcisztikus, irányító vagy elhanyagoló anyák sebeket hagynak a lelkünkön, ám ezek nem kell, hogy meghatározzák az életünket. A könyv segít megérteni gyermekként átélt sérüléseink hatásait, és megtanulni, hogyan építhetünk erősebb önképet. Megmutatja, hogyan állhatunk ki önmagunkért, és miként törhetjük meg a generációkon átívelő érzelmi örökséget. Végül eszközöket ad, hogy eldöntsük: helyrehozzuk vagy elengedjük az anyánkkal való kapcsolatot – és végre szabadon éljünk.
Ros Ben-Moshe: A nevetőhatás
Mikor nevettél utoljára úgy, hogy a könnyed is kicsordult? A nevetés nem csupán jóleső érzés, hanem tudományosan bizonyított módszer a stressz csökkentésére és a boldogság növelésére. Ros Ben-Moshe a nevetésterápia, a pozitív pszichológia és az idegtudományok eredményeire támaszkodva mutatja meg, hogyan kapcsolhatjuk be tudatosan a boldogsághormonokat, és hogyan alakíthatjuk át a gondolkodásmódunkat. A könyv gyakorlatias eszköztár az öröm fokozásához, segít fejleszteni a humorérzéket, és megtanít a hála nyelvén beszélni. A nevetés a munkahelyi feszültség, a családi stressz vagy a hétköznapi aggodalmak ellen is működik – és ráadásul bármikor bevetheted. Mert ha te nevetsz, a világ is visszamosolyog rád.
James Fallon: A pszichopátia belülről
Képzeld el, hogy egy nap kiderül, az agyad úgy néz ki, mint egy sorozatgyilkosé. James Fallon egy sikeres tudós megszokott életét élte, amikor hirtelen minden megváltozott. Egy MRI-felvétel döbbenetes felismeréshez vezette – a saját agymintázatán a pszichopaták jellegzetes neurológiai struktúráját látta viszont. Ez a könyv egy rendhagyó önvizsgálat története, amelyben Fallon nemcsak a saját személyiségét boncolgatja, hanem a pszichopátia árnyalatait is. Mi teszi az embert azzá, aki? Meddig terjed a biológia, és hol kezdődik a szabad akarat? Ha valaha is érdekelt, mit rejt a sötétebb oldal, ez a könyv olyan, mint egy idegtudományi thriller – de a főszereplő maga az író.
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről
Egyetlen ember sem kerülheti el a szenvedést, de eldöntheti, hogyan viszonyul hozzá. Viktor E. Frankl pszichiáterként és holokauszt-túlélőként saját bőrén tapasztalta meg, hogy a legembertelenebb körülmények között is van egy dolog, amit nem vehetnek el tőlünk: a szabadságunk, hogy értelmet adjunk a létezésünknek. A koncentrációs táborokban figyelte meg, hogy azok maradtak életben, akik valamilyen célt láttak maguk előtt. Az általa kidolgozott logoterápia erre a gondolatra épül – a körülmények változhatnak, de az élet értelmét mindig újra felfedezhetjük. „Élj úgy, mintha másodszor élnél, és az első alkalommal mindent olyan rosszul csináltál volna, mint ahogyan most készülsz cselekedni!” – mert minden döntés lehetőség a változásra, és minden nap egy esély az újrakezdésre.
Joseph Nguyen: Ne higgy el mindent, amit gondolsz
Van egy hang a fejedben, amely folyton ítélkezik, elemez, aggódik és kifáraszt. Talán eddig azt hitted, hogy ez te vagy – pedig csupán az elméd mechanikus működése. Joseph Nguyen könyve radikális felismerésre vezet: a szenvedés nem abból fakad, amin gondolkodsz, hanem abból, hogy egyáltalán gondolkodsz. Megmutatja, hogyan lépj ki az állandó belső zajból, hogyan hagyd magad mögött az aggódást, és hogyan teremts olyan életet, amelyet nem a félelmek, hanem a belső nyugalom irányít. Nem bonyolult technikákra van szükség, hanem egy új szemléletre, amelyben már nem az elméd az úr. Az igazi szabadság akkor kezdődik, amikor ráébredsz: nem kell mindent elhinned, amit a fejedben hallasz – a gondolatok jönnek és mennek, és te döntöd el, melyiket követed.
Kapcsolódó cikkek: