- Magyar költő, író, drámaíró és pedagógus, a szabadvers műfajának egyik legjelentősebb képviselője hazánkban. Húszéves korában részt vett a Nyugat elindításában, neve elválaszthatatlan volt a lap aranykorától. Legnagyobb hatású műve a Feleségem története (1942) című regény, amely 1958-ban megjelent francia fordításának köszönhetően európai szintű ismertséget hozott a szerzőnek.
- Bár Magyarországon főleg költőként ismert, élete során alig száz verset jelentetett meg. Költeményeit óriási műgonddal csiszolta tökéletesre, gyakran hónapokig dolgozott legrövidebb versein is, de volt olyan is, amit tucatszor át- vagy újraírt élete során.
- A tanácsköztársaságban politikai szerepet vállalt, ezért annak bukása után ott kellett hagynia tanári állását. 33 évesen nyugdíjba vonult, kitanulta a szűcsmesterséget, és innentől kezdve csak az írásnak élt. Legtöbb prózai és drámai műve az ezt követő negyedszázadban született, például a IV. Henrik király (1931) című színdarab, amelyet csak 1964-ben mutattak be, ekkor azonban óriási siker lett.
- Folyamatosan panaszkodott képzelt betegségeiről. Nádas Péter szavaival: „a legjelentősebb magyar hipochonder. Örökké kimerült, állandóan beteg, már ifjúként aggastyán, ő már csak a kegyes halálra vár. Élete végére sikerült csak tolókocsiba kerülnie, de akkor aztán trónként használta.”
112 éve született Jékely Zoltán
112 éve született Jékely Zoltán költő, író, műfordító aki mesterien tudott lavírozni az élet-halál témájának tengelyén.