A sorvezető

Libri Portré

221 éve született Alexandre Dumas

Francia regény-, novella- és esszéíró, többek között A három testőr (1844) és a Monte Cristo grófja (1844-46) című romantikus történelmi regények szerzője. Jules Verne után a második legtöbbet olvasott francia szerző. Műveit közel 100 nyelvre fordították le, és több mint 200 film készült belőlük.

Tovább olvasom »

152 éve született Marcel Proust

Francia regényíró, fő műve a 20. századi világirodalom egyik legnagyobb hatású alkotása, Az eltűnt idő nyomában (1913-27) című hétkötetes regénysorozat, amely több mint 3000 oldalt számlál és 2000 szereplőt vonultat fel.

Tovább olvasom »

402 éve született Jean de la Fontaine

Francia író, költő, meseíró. Flaubert úgy nyilatkozott róla, hogy Victor Hugo előtt ő volt a francia nyelv legnagyobb mestere. Leginkább állatmeséiről híres, amik eredetileg nem saját történetei, hanem Aiszóposz, Phaedrus és a szanszkrit Pancsatantra nyomán fennmaradt szövegek voltak. Ezeket fordította le zseniális nyelvi leleménnyel franciára, és vezette be őket az európai köztudatba.

Tovább olvasom »

136 éve született Karinthy Frigyes

Író, költő, műfordító, drámaíró, a Nyugat újságírója. Kamaszkorától fogva jelentek meg írásai, de országos ismertségre Így írtok ti (1912) című irodalmi paródiagyűjteményével tett szert. Neki köszönhetően váltak kultikussá hazánkban Micimackó történetei. Mivel angolul nem igazán tudott, nővére, Emília (becenevén Mici) nyersfordítását használta a munkához. Előtte tisztelgett a mackó magyar elnevezésével is.

Tovább olvasom »

158 éve született William Butler Yeats

Nobel-díjas ír költő, drámaíró és politikus, az ír nemzeti irodalom felemelkedésének egyik élharcosa. Költészetében szakított a viktoriánus irodalom kötött formáival, és a szabadvers felé fordult, témáit pedig főleg az ír folklórból és a kelta mondahagyományból merítette. Legismertebb versei az Innisfree (1893), A második eljövetel (1920), a Léda és a hattyú (1923), valamint a Hajózás Byzantiumba (1928).

Tovább olvasom »

335 éve született Alexander Pope

Költő és műfordító, a 18. századi angol irodalom egyik legnagyobb hatású alakja, Shakespeare után a második legtöbbet idézett angol szerző. Fürtrablás (1712) című vígeposza többek között Csokonai Vitéz Mihályra is mély benyomást tett, ami Csokonai Dorottya (1804) című művében érhető tetten.

Tovább olvasom »

109 éve született Romain Gary

Roman Kacew néven született, litván származású francia író, filmrendező. A II. világháborúban a francia, majd az ország kapitulációját követően a brit légierő vadászpilótájaként szolgált, több tucat sikeres bevetésben vett részt. A háború után tagja volt az ENSZ francia küldöttségének, valamint konzulként is dolgozott Los Angelesben.

Tovább olvasom »

459 éve született William Shakespeare

Angol drámaíró, költő és színész, az angolszász irodalom legismertebb alakja. Közel 3000 olyan, mára hétköznapinak számító szó és kifejezés található az angol nyelvben, ami az ő műveiben bukkant fel először.

Tovább olvasom »

207 éve született Charlotte Brontë

Angol regényíró és költő. Leghíresebb alkotása a Jane Eyre (1847), Charles Dickens Twist Olivér című műve mellett a világirodalom egyik első olyan regénye, amelyben – legalábbis a történet elején – egy gyerek az elbeszélő.

Tovább olvasom »

118 éve született József Attila

Költő, műfordító, külföldön az egyik legismertebb magyar lírikus. Fiatal korában ragadta magával a kommunizmus eszméje, ezért sok költeménye a Rákosi- és a Kádár-korszak ünnepelt szózata lett. Születésének évfordulóján ünnepeljük a magyar költészet napját.

Tovább olvasom »

118 éve született Rejtő Jenő

Reich Jenő néven született kabaré- és regényíró, a magyar ponyvairodalom legismertebb képviselője, akinek olyan remekműveket köszönhetünk, mint a Piszkos Fred, a kapitány (1940), A Vesztegzár a Grand Hotelben (1940) és A csontbrigád (1941).

Tovább olvasom »

195 éve született Henrik Ibsen

Norvég drámaíró, akit Szophoklész, Shakespeare, Goethe és Schiller mellett a műfaj egyik legnagyobb hatású alakjaként tartanak számon. Színműveit a klasszikus, görög hagyományú szerkesztés és a metsző társadalomkritika jellemzi.

Tovább olvasom »
lm.png
A sorvezető

Ne maradjon le az irodalmi világ legfrissebb híreiről, iratkozzon fel a Libri Magazin hírlevelére, hogy első kézből értesüljön a hazai és nemzetközi kulturális izgalmakról!




A „Beküldés” gomb megnyomásával elfogadom az a Libri Könyvkereskedelmi Kft.adatkezelési tájékoztatóját.