Fikció
„Ez a türelmetlen igényesség” – Ajándékkönyvek diákoknak Nemes Nagy Ágnes születésének centenáriumán
Idén ünnepeljük Nemes Nagy Ágnes születésének századik évfordulóját: a költő, műfordító, író, esszéista 1922. január 3-án jött világra Budapesten – ahol aztán élete végéig élt.
Egy családregény kezdete – Gerlóczy Márton Fikció 1. – A katlan című regényéről
A gondosan eltitkolt családi legendát DNS-teszttel alátámasztani igyekvő író kutatásának tétje saját múltjának újraírása.
Sally Rooney 2022 legbefolyásosabb írója
A TIME magazin idén is közzétette a világ 100 legbefolyásosabb emberének listáját. A listára, idén egyedüli íróként, Sally Ronney is felkerült.
A Mariupolból kiszökő „láthatatlan” történetét idézte fel Krasznahorkai László a Libri irodalmi díjak gáláján
A Moholy-Nagy Művészeti egyetemen tartott díjátadó gálán Krasznahorkai László is beszédet mondott, amelyből most részleteket közlünk.
Bérgyilkos az anyukám?
Dühös feleségek, orosz gengszterek és egy váratlan hulla szegélyezi a bérgyilkosnak hitt ír nő útját. Hogyan tud ebből a képtelennek tűnő helyzetből kikeveredni Finlay Donovan?
„Még szerencse, hogy nem is értesz egy szót sem abból, amit mondok” – Vonnák Diána Látlak című novelláskötetéről
A Látlak című kötet 17 írása általános léthelyzetté avatja a kívülállást, a másságot és a titkot, ettől olyan érdekes Vonnák Diána alkotása.
Film készült A visszaadott lányból
Donatella Di Pietrantoni sikerkönyve, A visszaadott lány, a könyvesboltok után most a mozikat készül meghódítani.
Hun vagy, Attila? – Cserna-Szabó András legújabb regényéről
A legjobb, ha hátradőlünk, és élvezzük ezt a fékezetlenül habzó Cserna-Szabó András regényét a szellemes és szórakoztató hangvételével.
Geetanjali Shree, hindi szerző nyerte a Nemzetközi Booker-díjat
Idén 13. alkalommal adták át a Nemzetközi Booker-díjat. Az 50.000 fontos pénz díjjal járó elismerést idén Geetanjali Shree kapta a Tomb of Sand című alkotásáért.
Csak esendő kisemberként tud – Bödőcs Tibor Mulat a Manézs című könyvéről
Irodalom és politika ritkán forr olyan tökéletes egységbe, mint a Mulat a Manézs lapjain. A 2022-es Libri irodalmi díjak közönségdíjas alkotását ajánljuk.
Ilyen volt a Libri irodalmi díjak gálaműsora – fotók
Az előző évekkel ellentétben újra személyesen, gálaest keretein belül adják át a Libri irodalmi díjakat a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.
Hiba a teremtésben – Krasznahorkai László Herscht 07769 című kötetéről
Sosem érhetünk egy Krasznahorkai-mondat végére. Hiába találjuk meg a pontot akár több száz oldal után, az ellenállhatatlanul hömpölygő szöveg valójában nem zárul le.
Krasznahorkai László és Bödőcs Tibor kapta a Libri irodalmi díjakat
Idén új helyszínen, a MOME-n tartották a Libri irodalmi díjak átadóünnepségét. Impozáns és innovatív környezet – méltó az ugyancsak innovatív díjazottakhoz.
„Putyin a saját propagandájának áldozata” – interjú Kira Jarmissal
Kira Jarmis, Alekszej Navalnij sajtófőnöke a mágikus realizmus hagyományát hívta segítségül, hogy hangot adjon börtönbeli tapasztalatainak.
Volt egyszer, vagy nem is volt – Cserna-Szabó András a Sörgyári capriccio-ról
Első blikkre talán túl idillikus, túl nyugodt és túl rózsaszínű ez a világ és Bohimul Hrabal műve. Ám jön az új divat: mindent megkurtítani, majd jön a háború is.
Utazzunk könyvekkel! – Ausztrália
Három könyv, amelyből érdekes, megindító, elgondolkodtató dolgokat tudhatunk meg az ötödik földrészről, és rácsodálkozhatunk sokszínűségére.
Bovaryné én vagyok? – egyre népszerűbbek az autofikciós művek
Az autofikciós művek növekvő népszerűsége az előző évtized egyik fő világirodalmi tendenciája volt, de mára a magyar irodalomban is népszerű műfaj lett.
Zsoldos Péter-díj, a magyar sci-fi ünnepe – interjú Zsoldos Dáviddal
Jövőre éppen 25. évfordulóját ünnepli majd a Zsoldos Péter-díj, az idei díjátadó előtt a szerző fiával, Zsoldos Dáviddal beszélgettünk.