Libri Portré

84 éve született Margaret Atwood
Kanadában született író, költő, irodalomkritikus és feminista aktivista. Gyermekkorának nagy részét az észak-québec-i erdőkben töltötte, ugyanis entomológus (rovartannal foglalkozó) édesapját mindig elkísérte, mikor az tanulmányi utakon járt. Atwood gyermekkorában rengeteget olvasott, a Grimm testvérek mesevilága legalább olyan nagy hatást gyakorolt rá, mint a kanadai állatok élővilágáról szóló ismeretterjesztő művek.

101 éve született Tadeusz Borowski
„Mindenekelőtt a kórházbarakkok mögött húzódó réten egy futballpályát építettünk.” Így kezdi az ukrajnai Zsitomirban született lengyel származású szerző, egyik kegyetlenül őszinte elbeszélését az Auschwitzban eltöltött mindennapokról. Nélküle nagy valószínűséggel nem tudnánk, hogy a rabok ”szabadidejükben” futballozhattak, sőt bizonyos időközönként igénybe vehették a koncentrációs táborban működő bordélyházat is.

94 éve született Kertész Imre
Budapesten született, az egyetlen irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett írónk. Tizennégy éves korában Auschwitzba deportálták, majd a zeitzi munkatáborba került, végül Buchenwaldban érte a felszabadítás 1945-ben. A gimnáziumban a ”B”, azaz a zsidó tanulók számára fenntartott osztályba sorolták. Iskolai keretek között, levente-foglalkozások alkalmával a többi osztálytársával együtt a munkaszolgálatra készítették föl.

264 éve született Kazinczy Ferenc
Költő, irodalmár és nyelvújító, a magyar klasszicizmus kiemelkedő alakja, aki irodalmi és irodalomszervező tevékenységével az egész ország kulturális életére nagy hatást gyakorolt.

169 éve született Oscar Wilde
Ír drámaíró, költő, esszéista és újságíró, aki legalább olyan híres volt elbűvölő személyiségéről és frappáns megjegyzéseiről, mint irodalmi műveiről. Leghíresebb műve a Dorian Gray arcképe (1890-91) című regény.

101 éve született Polcz Alaine
Kolozsváron született magyar pszichológus, tanatológus, író. A Magyar Hospice Mozgalom megalapítója és a Magyar Hospice Alapítvány elnöke. Az alapítvány célja, hogy a halálos betegségben szenvedők és családtagjaik emberséges ellátásban és megfelelő lelki támogatásban részesülhessenek.
106 éve született Szabó Magda
József Attila-, Kossuth- és Prima Primissima díjas író, költő, műfordító és tanár. Esterházy Péter szavaival: „irodalmunk utolsó nagyasszonya.” Legismertebb regényei a Régimódi történet (1977) és Az ajtó (1987). Könyveit 42 nyelvre fordították le, minden idők egyik legsikeresebb magyar szerzőjeként tartják számon.
164 éve született Benedek Elek
Erdélyi magyar író, mesegyűjtő, publicista, „a nagy mesemondó.” Születésnapját 2005 óta a népmese napjaként ünnepeljük.
126 éve született Tamási Áron
Tamási János néven született Kossuth-díjas székely író. A két világháború közötti erdélyi irodalom legelismertebb szerzője.
107 éve született Roald Dahl
Norvég származású, Walesben született író, a Charlie és a csokigyár (1964), a Fantasztikus Róka úr (1970), A barátságos óriás (1982) és a Matilda (1984) szerzője.
193 éve született Lev Nyikolajevics Tolsztoj
Régi orosz arisztokrata családba született író, pedagógus, filozófus és utazó. Az orosz realizmus és a világirodalom egyik legfontosabb alakja.
221 éve született Alexandre Dumas
Francia regény-, novella- és esszéíró, többek között A három testőr (1844) és a Monte Cristo grófja (1844-46) című romantikus történelmi regények szerzője. Jules Verne után a második legtöbbet olvasott francia szerző. Műveit közel 100 nyelvre fordították le, és több mint 200 film készült belőlük.
719 éve született Francesco Petrarca
Itáliai költő, a prehumanista líra és a reneszánsz kiemelkedő alakja. A róla elnevezett szonettforma évszázadokra meghatározta az európai költészetet.
152 éve született Marcel Proust
Francia regényíró, fő műve a 20. századi világirodalom egyik legnagyobb hatású alkotása, Az eltűnt idő nyomában (1913-27) című hétkötetes regénysorozat, amely több mint 3000 oldalt számlál és 2000 szereplőt vonultat fel.
402 éve született Jean de la Fontaine
Francia író, költő, meseíró. Flaubert úgy nyilatkozott róla, hogy Victor Hugo előtt ő volt a francia nyelv legnagyobb mestere. Leginkább állatmeséiről híres, amik eredetileg nem saját történetei, hanem Aiszóposz, Phaedrus és a szanszkrit Pancsatantra nyomán fennmaradt szövegek voltak. Ezeket fordította le zseniális nyelvi leleménnyel franciára, és vezette be őket az európai köztudatba.
136 éve született Karinthy Frigyes
Író, költő, műfordító, drámaíró, a Nyugat újságírója. Kamaszkorától fogva jelentek meg írásai, de országos ismertségre Így írtok ti (1912) című irodalmi paródiagyűjteményével tett szert. Neki köszönhetően váltak kultikussá hazánkban Micimackó történetei. Mivel angolul nem igazán tudott, nővére, Emília (becenevén Mici) nyersfordítását használta a munkához. Előtte tisztelgett a mackó magyar elnevezésével is.
108 éve született Saul Bellow
Solomon Bellows néven, orosz zsidó családba született amerikai író. Legismertebb művei a Henderson, az esőkirály (1959) és a Herzog (1964) című regények.
158 éve született William Butler Yeats
Nobel-díjas ír költő, drámaíró és politikus, az ír nemzeti irodalom felemelkedésének egyik élharcosa. Költészetében szakított a viktoriánus irodalom kötött formáival, és a szabadvers felé fordult, témáit pedig főleg az ír folklórból és a kelta mondahagyományból merítette. Legismertebb versei az Innisfree (1893), A második eljövetel (1920), a Léda és a hattyú (1923), valamint a Hajózás Byzantiumba (1928).