Fikció
Gyerekkori emlékekből épített múlt
Matchbox, Népsport, Fradi-meccsek és egy hőssé avanzsált édesapa egy kisfiú emlékeiben. A kicsit szomorkás, kopott, mégis életszagú szocreál retro világába repíti az olvasót Haász János Apám óriás lesz című novelláskötete.
Boldognak lenni egy halálos betegség árnyékában – Vincze Ágnes Kárrendezés című könyvét ajánljuk
Vincze Ágens Kárrendezés című könyve, a válasz nélkül hagyott kérdések története, olyan feldolgozásregény, amely bátran néz szembe a nyers valósággal.
Utazzunk könyvekkel! – India
A látogató, aki csak rövid időre utazik oda, Indiából leginkább csak felvillanó képeket láthat. A sokarcú, egyszerre modern és hagyományőrző ország hétköznapjait azonban egyre több kortárs indiai regényből ismerhetjük meg.
„Férfiak, akikhez nem mentem feleségül” – sziporkázóan szellemes verseskötet kapta 2022-ben a Forward-díjat
A Forward-díj jelenleg az Egyesült Királyság legjelentősebb kortárs költészetért járó irodalmi díja. Kim Moore All the Men I Never Married kötetéért kapta meg az elismerést és az azzal járó pénzjutalmat.
Filmbe illő csalással szerezte meg neves írók kéziratait egy olasz férfi
Filippo Bernardini nagynevű könyvkiadók illetékesének adta ki magát, hogy megjelenés előtt álló kéziratokat szerezzen meg. Több mint ezer kéziratot tulajdonított el, mielőtt elkapták. Tetteire azóta sem adott magyarázatot.
Miss Marple nem ellenünk nyomoz
Agatha Christie egyik legnépszerűbb karakteréről először 1927-ben jelent meg kötet. Most 12 bestseller szerző ragadott tollat, hogy 12 új Miss Marple történettel rukkoljanak elő. Megnéztük, hogyan sikerült ez a rendhagyó kísérlet.
A világot felforgató szerelem nem mindig költői túlzás – romantikus könyvek az évkezdéshez
Évkezdő „romantikus” válogatásunkban olyan könyveket gyűjtöttünk össze, amelyek valamilyen módon kiemelkednek a fősodorból. Négy könyvet ajánlunk.
A szabadnak mindent szabad – Visky András Kitelepítés című kötetéről
Bár Visky András Kitelepítés című regénye szabadsága zavarba ejtő. Jórészt egy kényszermunkatáborban játszódik, mégis a szabadság és az élet felmagasztalásának könyveként olvashatjuk.
David Grossman nyerte az Erasmus-díjat
David Grossman, az egyik legjelentősebb izraeli író nyerte el idén a 150 ezer euró pénzjutalommal járó Erasmus-díjat, amelyet Vilmos Sándor holland király adott át a 68 éves szerzőnek. Az idei téma a „megrendült világ megjavítása” volt.
Egy falatnyi Magyarország Indiában – exkluzív interjú az Utas és holdvilág hindi fordítójával
Miért dönt úgy valaki indiaiként, hogy megtanul magyarul? Miért az Utas és holdvilág volt az első könyv, amit elolvasott? Indu Mazaldan delhi otthonában hímzések, könyvek és egy Csontváry-festmény között fogadott bennünket.
Kánonteremtő a magyar irodalomban – elhunyt Morcsányi Géza
Életének 71. évében elhunyt Morcsányi Géza műfordító, dramaturg, szerkesztő, aki húsz éven át volt a Magvető igazgatója. Róla emlékezünk.
Íme a New York Times legújabb bestsellerei
A Libri Magazin 2023-ban is figyelemmel fogja kísérni, hogy melyek legnépszerűbb könyvek külföldön. Az új év első válogatásosában a romantikus könyveké a főszerep, ahogy eddig, úgy most is a New York Times sikerlistáiról válogattunk.
Ne akarjunk felejteni! – Beck Zoli írása
Ai Weiwei a világ egyik legismertebb képzőművésze, legújabb könyve az 1000 év öröm és bánat sokrétű olvasmány. Olvasható családi válságtörténetként, történelemkönyvként, krimiként is.
Nyughatatlan nyugdíjasok – a Csütörtöki nyomozóklub rejtélyei
A Csütörtöki nyomozóklub és folytatásai az elmúlt évek egyik legnépszerűbb krimisorozata, világszerte több millió példány adtak el Richard Osman könyveiből, de vajon miért ilyen népszerűek ezek a kötetek?
Irodalmi életműdíjat kapott Tolnai Ottó
Idén a Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány Életműdíját Tolnai Ottó író, költő, műfordító kapta, aki az egyik legismertebb, legtermékenyebb vajdasági író. Ebből az alkalomból összefoglaltuk Tolnai Ottó tartalmas munkásságát.
Barázdákban billegve
Michael Chabon Telegraph Avenue című regénye meggyőzi olvasóját arról, hogy a leghétköznapibb életek is regényesek tudnak lenni, hogy rögtön odakívánkoznak egy emlékezetes könyv lapjaira.
A legendás rejtőzködő, Thomas Pynchon megvált archívumától
Ki az a Thomas Pynchon, hogyan vált az elmúlt 20. század egyik legfontosabb alkotójává, miért rejtőzködik és miért válik meg világhírű gyűjteményétől?
Van kiút a dermedtségből? – Lize Spit Olvad című művéről
Lize Spit regénye nem könnyű, olvasmány, még akkor sem, ha első pillantásra megragadja az olvasó figyelmét a könnyed, idilli felszín. Könyvajánló.