Fikció
„A betegség oka nem ismert” – Keresztury Tibor Hűlt helyem című könyvéről
Keresztury Tibor Hűlt helyem című kötete 2021 egyik legjobb magyar regénye volt, ezért került be a Libri irodalmi díjak döntőjébe, és ezért ajánlunk most mi is.
Nők Lapja Irodalmi Díj – Fábián Janka Árvízi napló című regénye a közönségdíjas
Első alkalommal adták át a Nők Lapja irodalmi elismeréseit. Az eseményen a legjobb magyar és a legjobb külföldi kortárs regény, a legjobb gyermek- és ifjúsági könyv, valamint egy közönségdíjas szerző kapott kitüntetést.
Brigitte Giraud kapta idén a Goncourt-díjat
Brigitte Giraud a tizenharmadik nő, aki átveheti Franciaország legrégebbi és legrangosabb irodalmi díját, a 120 éve alapított Goncourt-díjat.
Megalázottak és megszomorítottak – Douglas Stuart Shuggie Bain című sikerkönyvéről
Mintha a nyolcvanas évek Glasgow-jának megmerevedett történelmi tablóját látnánk – így lehet összefoglalni Douglas Stuart Booker-díjas sikerkönyvét, amely egyszerre lebilincselő és megrázó olvasmány.
„A teremtés iszonyatos és közönyös” – Borbély Szilárdról
Borbély Szilárd parasztnak született, költő lett, életműve pedig a két világ közti átjárhatóság tragédiájára is rávilágított.
Jelenetek a Margóról – Ez egy nagyon súlyos, szomorú könyv. Vagy nem?
A Margón Garaczi László Weszteg című könyvét is bemutatták a nagyközönségnek. A szerzőt Szegő János kérdezte. Intellektuális pingpong következik.
A szerelem nevében ölni is lehet?
Az Ami maradt belőlem lebilincselő olvasmány, amelyben a logikusan felépített cselekmény női sorsokkal, bűntudattal, gyásszal és szerelemmel keveredik.
„Turista a saját életében” – Meghalt Kabai Lóránt költő
45 éves korában elhunyt Kabai Lóránt költő, író, vizuális művész. A kortárs magyar irodalom meghatározó alakja volt, rengeteg díjat és elismerést kapott.
„Ugyanazt a tablettát választanám, mint Neo a Mátrixban” – interjú Spáh Dáviddal
Spáh Dávid első könyvét egy régi osztálykép ihlette. Az eredetileg filmre szánt történet végül regény formában készült el. A könyv háttértörténetéről, központi kérdéseiről beszélgettünk a szerzővel.
„Ez a legszebb dolog, ami az emberrel történhet” – Steinbeck a szerelem természetéről írt 14 éves fiának
Az irodalmi Nobel-díjas író szívmelengető apai tanácsokkal látta el Thomast, aki életében először volt szerelmes.
Miért olvass görög mitológiát 2022-ben?
Íme egy rövid, őszi olvasmánylista, amely segít más szemszögből megtapasztalni a görög mondavilág legismertebb történeteit Natalie Haynes és Madeline Miller jóvoltából.
Apahiány, Budapest, Rolling Stones
Szilágyi Zsófia Emma első regénye üdítő, fiatalos lendülettel, őrült humorral és a legmélyebb őszinteséggel keresi a választ a fenti kérdésekre.
Jelenetek a Margóról – Oláh Andrea górcső alá veszi a krimi svéd nagyágyúját, Stefan Ahnhemet
A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron járt a skancináv krimi irodalom egyik legnépszerűbb szerzője Stefan Ahnhem. Az eseményről készült tudósításunkat olvashatják.
Shehan Karunatilaka nyerte az idei Booker-díjat
Az 50 000 fonttal járó díjat minden évben egy, az Egyesült Királyságban, angol nyelven megjelent szépirodalmi mű szerzője kaphatja meg.
Az írás iskolája az olvasás – Beszélgetés Mohamed Mbougar Sarr-ral
Interjút készítettünk a mindössze 32 éves Mohamed Mbougar Sarral, aki tavaly megkapta a világ egyik legrangosabb irodalmi elismerését a Goncourt-díjat.
A vakok céllövő versenye – Cserna-Szabó András írása
A Káin megjelenésekor, a vén komcsi Saramago már 87 éves. Nobel-díjas mester. Az európai próza Yodája. A következő évben meghal. Fontos megismerni a fantasztikus életmű utolsó darabját.
Elhunyt Banks főfelügyelő megalkotója
72 éves korában, rövid ideig tartó betegséget követően október 4-én elhunyt Peter Robinson brit születésű kanadai krimiíró – írta meg a Guardian a Hodder &
Utazzunk könyvekkel! – Izland
Izland a világ egyik legboldogabb nemzete, ahol az olvasás szinte nemzeti sportnak tekinthető. Három könyv segítségével utazunk el a titokzatos szigetországba.