Fikció
„Tegyük fel: mindennap újra kell kezdeni” – Beck Zoli írása Lana Del Rey és Kustos Júlia kötetéről
„Mindkét kötet az önmagára találásról szól – az előbbinek irodalmi tétje van, a költői nyelv egyre erőteljesebben teremt saját világot, az utóbbi pedig a nyilvános Self újraírásával kísérletezik.”
Vonnák Diána kapta a 2022-es Margó-díjat
A Margó-díj nyertese a díjjal 500 ezer forintot, valamint 10 millió forint értékű kereskedelmi és médiatámogatást, valamint próbafordítást is kap.
„Töredezett minden, amit írok” – Mán-Várhegyi Réka Vázlat valami máshoz című kötetéről
„– Már látom is a fülszöveget – folytatja. – Mit írhat egy nő egyáltalán, akinek két munkahelye, gyereke, háztartása, számolatlan elintéznivalója van. Erre keresi a
Milyen is volt a valódi Coco Chanel?
Gioia Diliberto Coco a Ritzben című regénye a divatdiktátor hivatalosan alig dokumentált második világháborús időszakát, amely némiképp választ ad arra, hogy milyen is volt a valódi Coco Chanel?
Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobel-díjat
Annie Ernaux a 16. francia író, aki irodalmi Nobel-díjat kapott, utoljára Patrick Modiano francia szerző részesült ebben az elismerésben 2014-ben.
Sztorik a jövőből
Két kötet, tizenhat novella. Moskát Anita A hazugság tézisei és Veronica Roth A vég és más kezdetek című könyvében közös, hogy mindkettő hamisítatlan és elsőrangú fantasy.
A megküzdés szabadsága – Szöllősi Mátyással új verseskötetéről beszélgettünk
Érzésekről, a versek mögött megbúvó személyes élményekről, valamint a költészet és a fotográfia kapcsolatáról beszélgettünk Szöllősi Mátyással Szabad című kötete kapcsán.
Első regényével mutatkozik be Tom Hanks
A filmgyártásról írt regényt Tom Hanks Oscar-díjas amerikai színész, amit saját bevallása szerint hollywoodi tapasztalatainak „fontos tanulságai” ihlettek. A könyv a tervek szerint 2023. május 9-én jelenik meg.
Ki nyeri idén az irodalmi Nobel-díjat?
Már csak pár nap, és kiderül, hogy idén ki kapja az irodalmi Nobel-díjat, de hogy látják a leghíresebb kortárs írók esélyeit a fogadóirodák?
Könyvek eredeti nyelven a New York Times sikerlistáiról
Ezek a könyveket keresi most világszerte a legtöbb olvasó a New York Times Bestseller listája szerint. A listán szerepel Ali Hazelwood, Leigh Bardugo, vagy Kiley Reid legújabb írása is.
„Korlátok között a mélységbe” – Nádas Péter 80
„Nádast olvasni jó szórakozás”. – tartotta Esterházy Péter, de hogyan vált Nádas Péter a magyar és az európai irodalom egyik legjelentősebb alkotójává?
Miattunk élő történetek – Kovács Krisztián regényét ajánljuk
A Hiányzó történetek egy sokrétegű modern próza, Caracastól Afrikán át Tokióig az egész világon átívelő kitekintés, amely egyszerre megérint és elgondolkodtat.
Brüsszelben receptre írhatja fel a múzeumlátogatást az orvos
Szeptembertől a belga főváros egyik legnagyobb kórházának pszichiáterei múzeumlátogatást írhatnak fel receptre a betegeknek.
Jonathan Franzen nyerte el a Thomas Mann-díjat
A 25 ezer euróval járó díjat ünnepélyes keretek között adta át, Lübeck polgármestere és a Bajor Művészeti Akadémia elnöke.
Egy mesemondó díszletei között – kirándulás Tolkien birodalmába
J. R. R. Tolkien képzelőereje nem ismert határokat, írás közben egyáltalán nem vetette meg saját tapasztalatainak és élményeinek felhasználását. Regényeinek színtereit számos létező helyszín ihlette.
5 letehetetlen könyv, amiből film készült 2022-ben
Meggyőző érvek, Mélyvíz, Fehér Zaj – csak néhány azok közül a regények közül, amik eladási rekordokat döntöttek, és most filmvásznon is életre kelnek.
Czakó Zsófia: „Szeretem, hogy az írás a hétköznapjaim része”
Első kötete, a Nagypénteken nem illik kertészkedni megjelenése után azt nyilatkozta, hogy az írás segít neki feloldani az elakadásokat. A Szívhang újabb bizonyíték erre.
Greta hánykolódik, de nem süllyed el
„Nem emlékszem, az utóbbi időben mikor tetszett ennyire könyv.” Mörk Leonóra ajánlja Jennifer E. Smith Greta James, az elsüllyeszthetetlen című regényét.