Fikció
Két Booker-díja és egy Nobel-díja van, és nemrég jelent meg legújabb regénye is
J. M. Coetzee egyik a világ legelismertebb íróihoz: azon kevesek táborát erősíti, akinek két Booker-díja van, ehhez társul az irodalmi Nobel-díj. Rendkívül sokoldalú szerző, aki legújabb könyvében ezúttal egy idős lengyel zongoraművész történetét meséli el nekünk.
Paul Lynch 2023 Booker-díjasa
Prophet Song című regényéért Paul Lynch vehette át a Booker-díjat november 26-án Londonban. Ő az ötödik ír szerző, aki a rangos irodalmi elismerésben részesült.
Más fénytörésben látni magunkat – Marie Aubert legújabb regényét ajánljuk
Marie Aubert rövid idő alatt Norvégia egyik legismertebb kortárs írója lett, ez nem csoda, hiszen a mestere a problematikus emberi kapcsolatok ábrázolásának. Legújabb könyve, az Igazából nem ilyen vagyok is ebben a témakörben íródott.
Írni és írni hagyni – R. F. Kuang új regényének főszereplője a megfelelésre játszó könyvipar lélekvesztőjében bukdácsol
R. F. Kuang legújabb könyv éles kritikával illeti a kiadói ipart és annak nem mindig értékalapú működését. A történetben egy fiatal lány történetét követhetjük nyomon egy kezdő író az írói válságot, a könyviparral, a kollégákkal és az online térrel való hadakozást. Könyvajánló.
Az emlékezés újragondolása – Paul Auster új regénye a korábbiak tükrében
Paul Auster a kortárs amerikai irodalom élő klasszikusa. Hétköznapi témákról ír, fogyasztható, egyszerű, mégis erős és hiteles hangon. Nemrég jelent meg Baumgarten című regénye, többek között ezt ajánljuk most.
„A jó kritika kell a szívnek, a rossz kritika kell az agynak, ez tart egyensúlyban” – Interjú Kovács Krisztiánnal
Egy 1993-as állatkerti haláleset, és egy 2017-es könyvesboltban keletkezett tűz jelenti gócpontját Kovács Krisztián második könyvének, a Minden csendes és nyugtalannak. A kötet kapcsán családi titkokról, döntésekről és a velünk élő múltról beszélgettünk.
A 2023-as év legjobb elsőkönyvesei
Idén is átadtuk a Margó-díjat, az idei év legjobb elsőköteteseinek járó elismerést, amelyet végül Visky András nyert meg, a Libri Magazin szerkesztősége most szerkesztősége is megnevezte kedvenceit a rövidlistások közül.
Hogyan adjunk el 320 millió példányt a könyvünkből? – Paulo Coelho sikerének titka
Coelho lenyűgöző statisztikákkal büszkélkedhet: könyvei több mint 170 országban, 88 nyelven és 320 millió példányban keltek el. Leghíresebb regény, az Alkimista 35 évvel ezelőtt jelent meg, ebből az alkalomból vettük számba a szerző karrierjét.
Nemsokára átadják a Booker-díjat: íme, a rövidlista
November 26-án adják át a Nemzetközi Booker-díjat, mutatjuk, melyik hat könyv került fel a rövidlistára. Az elismeréssel 50 000 ezer fontos pénzjutalommal jár.
Legyőzni a járványt és a sorstársakat is – Orhan Pamuk új pestisregényéről
A világhírű, Nobel-díjas török író, Orhan Pamuk hat éven keresztül írta legújabb, A pestis éjszakái című regényét, amely első oldalaktól fogva lebilincselő játékot játszik az olvasóval, mi pedig örömmel csatlakozunk hozzá. Ajánló.
Aki színre vitte az embert – Borbély Szilárd a színpadon is jelentőset alkotott
Borbély Szilárd színházi felfedezése egyelőre mintha váratna magára, ugyanakkor vannak biztató jelek. Ilyen Forte Társulat által 2022-ben színpadra vitt Akár akárkije, amely évad egyik legjobb független színházi előadása. Ezt ajánljuk most!
Nem az óra ébresztette, hanem felhúzta az agyát – Bödőcs Tibor miniatűrjeiről
Bödőcs Tibor Prímszámok hóesésben című könyvében mozaikszerűen rajzolódik ki jelen világunk tragikomikus képe. Ez a mutatvány csupán látszólag könnyű, Bödőcs azonban képes megugorni mindezt, és még egy slusszpoénra is futotta.
„Meg lehet fogalmazni az életed valóságát úgy is, hogy nem az életed történetét írod” – interjú Bridget Collinsszal
Bridget Collins az Árulások és A könyvkötő című könyvével lett ismert idehaza. A színházról, inspirációiról beszélgettünk a népszerű szerzővel, továbbá szóba került a feminizmus és váratlanul még Timothée Chalamet is.
Jeroen Olyslaegers regénye olyan, akár egy megelevenedett Bruegel-festmény
A színművei és újságcikkei révén is hírnevet szerzett flamand író második magyarul is olvasható regénye a 16. századi fogadós visszaemlékezését tárja elénk hol szatírikus, hol pedig döbbenetesen valósághű módon.
Miért olvassanak Borbély Szilárdot a fiatalok? – kortársak meglátásai egy kortárs szerzőről
Sok olyan véleményt hallhatunk, hogy a fiatalok keveset olvasnak, a szépirodalmat csak kevesen keresik, de ritkán szólaltatjuk meg őket a témában. Most a Libri Borbély-kötete kapcsán Z-generációsokat kérdeztünk arról, szerintük miért érdemes a szerzőtől olvasni.
Salman Rushdie könyvet írt az ellene elkövetett merényletről
Az indiai-brit író ellen 2022 augusztusában, New York államban elkövetett gyilkossági kísérlet világszerte megrázta a közvéleményt. Erről a megrázkódtatásról ír könyvet a híres szerző.
Jon Fosse kapta az irodalmi Nobel-díjat
95 év után újra norvég szerző kapta az irodalmi Nobel-díjat. Az elismerést odaítélő Svéd Királyi Akadémia indoklásában úgy fogalmazott, hogy Fosse „innovatív színdarabjaiért és prózájáért” érdemelte ki.
Felmenői Miskolcról származnak, ma ő São Paolo egyik legjelentősebb kiadójának vezetője – Luiz Schwarz története
A minap Magyarországon mutatta be Légszomj című memoárját Luiz Schwarz, amely nemcsak sikereit és az általa felfedezett hazai és külföldi szerzőket sorolja, hanem mentális összeomlásának és gyógyulásának folyamatát is leírja.