Fikció
Szüleink és nagyszüleink karácsonya
A Régi idők karácsonya kötetben felsorakoztatott novellák ma is érvényes kérdéseket tesznek fel, a ma emberéhez is szólnak.
A csendes hősiesség regénye – Claire Keegan Ilyen apróságok című könyvéről
Claire Keegan Ilyen apróságok című könyve 2022-ben a Booker-díj rövidlistájára került. A kötet Magdolna-mosodák megrendítő történetén alapul, amelyek lényegében „bukott nők” kegyetlen börtönei voltak.
Hogyan kell embernek maradni? – Kepes András új könyvéről
Ha Kepes András könyvet ír, az nagyot szól. Ez nem csak kötetei minőségének, hanem annak az ismertségnek is köszönhető, amit öt évtizednyi rádiós és tévés munkájával kiérdemelt. Új könyve, a Két macska voltam méltó folytatása írói munkásságának.
Két Booker-díja és egy Nobel-díja van, és nemrég jelent meg legújabb regénye is
J. M. Coetzee egyik a világ legelismertebb íróihoz: azon kevesek táborát erősíti, akinek két Booker-díja van, ehhez társul az irodalmi Nobel-díj. Rendkívül sokoldalú szerző, aki legújabb könyvében ezúttal egy idős lengyel zongoraművész történetét meséli el nekünk.
Paul Lynch 2023 Booker-díjasa
Prophet Song című regényéért Paul Lynch vehette át a Booker-díjat november 26-án Londonban. Ő az ötödik ír szerző, aki a rangos irodalmi elismerésben részesült.
Más fénytörésben látni magunkat – Marie Aubert legújabb regényét ajánljuk
Marie Aubert rövid idő alatt Norvégia egyik legismertebb kortárs írója lett, ez nem csoda, hiszen a mestere a problematikus emberi kapcsolatok ábrázolásának. Legújabb könyve, az Igazából nem ilyen vagyok is ebben a témakörben íródott.
Írni és írni hagyni – R. F. Kuang új regényének főszereplője a megfelelésre játszó könyvipar lélekvesztőjében bukdácsol
R. F. Kuang legújabb könyv éles kritikával illeti a kiadói ipart és annak nem mindig értékalapú működését. A történetben egy fiatal lány történetét követhetjük nyomon egy kezdő író az írói válságot, a könyviparral, a kollégákkal és az online térrel való hadakozást. Könyvajánló.
Az emlékezés újragondolása – Paul Auster új regénye a korábbiak tükrében
Paul Auster a kortárs amerikai irodalom élő klasszikusa. Hétköznapi témákról ír, fogyasztható, egyszerű, mégis erős és hiteles hangon. Nemrég jelent meg Baumgarten című regénye, többek között ezt ajánljuk most.
„A jó kritika kell a szívnek, a rossz kritika kell az agynak, ez tart egyensúlyban” – Interjú Kovács Krisztiánnal
Egy 1993-as állatkerti haláleset, és egy 2017-es könyvesboltban keletkezett tűz jelenti gócpontját Kovács Krisztián második könyvének, a Minden csendes és nyugtalannak. A kötet kapcsán családi titkokról, döntésekről és a velünk élő múltról beszélgettünk.
A 2023-as év legjobb elsőkönyvesei
Idén is átadtuk a Margó-díjat, az idei év legjobb elsőköteteseinek járó elismerést, amelyet végül Visky András nyert meg, a Libri Magazin szerkesztősége most szerkesztősége is megnevezte kedvenceit a rövidlistások közül.
Hogyan adjunk el 320 millió példányt a könyvünkből? – Paulo Coelho sikerének titka
Coelho lenyűgöző statisztikákkal büszkélkedhet: könyvei több mint 170 országban, 88 nyelven és 320 millió példányban keltek el. Leghíresebb regény, az Alkimista 35 évvel ezelőtt jelent meg, ebből az alkalomból vettük számba a szerző karrierjét.
Nemsokára átadják a Booker-díjat: íme, a rövidlista
November 26-án adják át a Nemzetközi Booker-díjat, mutatjuk, melyik hat könyv került fel a rövidlistára. Az elismeréssel 50 000 ezer fontos pénzjutalommal jár.
Legyőzni a járványt és a sorstársakat is – Orhan Pamuk új pestisregényéről
A világhírű, Nobel-díjas török író, Orhan Pamuk hat éven keresztül írta legújabb, A pestis éjszakái című regényét, amely első oldalaktól fogva lebilincselő játékot játszik az olvasóval, mi pedig örömmel csatlakozunk hozzá. Ajánló.
Aki színre vitte az embert – Borbély Szilárd a színpadon is jelentőset alkotott
Borbély Szilárd színházi felfedezése egyelőre mintha váratna magára, ugyanakkor vannak biztató jelek. Ilyen Forte Társulat által 2022-ben színpadra vitt Akár akárkije, amely évad egyik legjobb független színházi előadása. Ezt ajánljuk most!
Nem az óra ébresztette, hanem felhúzta az agyát – Bödőcs Tibor miniatűrjeiről
Bödőcs Tibor Prímszámok hóesésben című könyvében mozaikszerűen rajzolódik ki jelen világunk tragikomikus képe. Ez a mutatvány csupán látszólag könnyű, Bödőcs azonban képes megugorni mindezt, és még egy slusszpoénra is futotta.
„Meg lehet fogalmazni az életed valóságát úgy is, hogy nem az életed történetét írod” – interjú Bridget Collinsszal
Bridget Collins az Árulások és A könyvkötő című könyvével lett ismert idehaza. A színházról, inspirációiról beszélgettünk a népszerű szerzővel, továbbá szóba került a feminizmus és váratlanul még Timothée Chalamet is.
Jeroen Olyslaegers regénye olyan, akár egy megelevenedett Bruegel-festmény
A színművei és újságcikkei révén is hírnevet szerzett flamand író második magyarul is olvasható regénye a 16. századi fogadós visszaemlékezését tárja elénk hol szatírikus, hol pedig döbbenetesen valósághű módon.
Miért olvassanak Borbély Szilárdot a fiatalok? – kortársak meglátásai egy kortárs szerzőről
Sok olyan véleményt hallhatunk, hogy a fiatalok keveset olvasnak, a szépirodalmat csak kevesen keresik, de ritkán szólaltatjuk meg őket a témában. Most a Libri Borbély-kötete kapcsán Z-generációsokat kérdeztünk arról, szerintük miért érdemes a szerzőtől olvasni.