Fikció
Megnéztük, hogy mik most a New York Times legizgalmasabb bestsellerei
A rideg valóságba vagy egy képzeletbeli világba vágysz? A Libri Magazin augusztusban is izgalmas újdonságokat és igazi klasszikusokat válogatott össze a New York Times bestseller listájáról.
Mindennek ára van – ajánló A lájkok városa című könyvhöz
Jenny Mollen A lájkok városa című könyve szórakoztató szatíra és felkavaró portré a közösségi médiáról és az influencerek túlkapásairól, kapzsiságáról.
Ki találja meg a kulcsot a Spinoza-problémához? Irvin D. Yalom regényéről
A Spinoza-probléma mély bölcseleti regény egy nagy gondolkodó életművéről és a világra gyakorolt hatásáról. Irvin D. Yalom ismét kiváló munkát végzett, ezúttal fikciós műfajban.
Korszakalkotó regény keresi botrányos szerzőjét!
Hogyan keveredett botrányba az Ahol a folyami rákok énekelnek szerzője, milyen titkai voltak Agatha Christinek? Az irodalomtörténet sem mentes a botrányoktól, furcsa történésektől, most ezekből villantunk fel néhányat.
A Sakál és a holdrakéta – Interjú Peter Schmalzcal
10 évig dolgozott a magyar titkosszolgálatnál, gyerekkora óta érdekeli II. világháború és annak utóhatásai, most ezeket vegyítve írt lebilincselő kémtörténetet Peter Schmalz. Interjú.
„Az ember ne legyen külföldi” – Nádasdy Ádám Hordtam az irhámat című kötetéről
A Hordtam az irhámat valódi Közép-Európai történet, amely éppen azzal tesz érvényes és hiteles állításokat a magyarságról, hogy messze túltekint a fogalom hagyományos értelemben vett korlátain.
Létezik még nőirodalom? – megjelent a Könyvtámasz podcast új adása
Létezik-e férfi- és nőirodalom, vagy meg kéne már haladnunk a régi berögződéseket és különbségtételeket? Ha pedig illene túllépnünk ezeken a kategóriákon, miként tudjuk ezt megtenni? Többek között erről is beszélgettünk Szabó T. Annával, aki Az Év Szerzője lett a 2023-as Elle Awardson, valamint Kemény Zsófival, akit szintén jelöltek a díjra.
Ezeket a könyveket egy elvetemült gamer is szívesen el fogja olvasni! – Szirmai Gergely cikke
Szirmai Gergely amellett, hogy Youtuber és filmkritikus, régóta játszik különböző videójátékokon. Cikkében azt mutatja be, hogy mik a hasonlóságok és a különbségek a videójátékok és a könyvek között. Egyúttal olyan könyveket ajánl, amikben az olvasók és a gamerek is örömüket lelhetik.
Irodalmi koktél – könyves programok a nyárra
Művészetek Völgye, Margófeszt, Petőfi Irodalmi Múzeum, Szentendrei Teátrum – A nyár legjobb könyves programjaiból válogattunk. Könyvmolyoknak kötelező, mindenki másnak ajánlott.
NEM EGYÉJSZAKÁS KALAND – Jászberényi Sándor írása a Háború és Békéről
„Ha még nem olvasta a Háború és békét, ezt a fordítást válassza a kedves olvasó. Ne ijedjen meg a terjedelmétől, otthonosan fogja érezni magát ebben a tengerben.” Így ajánlja Jászberényi Sándor a Gy. Horváth László által újra lefordított mesterművet.
Az otthontól a murénákig és vissza – Simon Márton cikke
A vers érzékeny pont. Érzékenyebb, mint hogy Barca vagy Real, hogy Jordan vagy LeBron. Holott verset olvasni muszáj, mert olyasmit tud, amit semmi más. Simon Márton öt szintbe rendezett köteteket, kezdőknek és profiknak egyaránt.
„A könyvemet soha nem fogják filmre adaptálni” – interjú Shelley Parker-Channal
Könyvét a kínai diaszpóra queer tagjainak szánta, mégis úgy véli, ha betiltanák a regényét, azt valószínűleg az USA-ban tennék. Interjú Shelley Parker-Channal a Nappá vált című könyv szerzőjével.
Flastrom életre-halálra – Brás Cubas síron túli emlékezései
Ritkán esik meg, hogy a világirodalom egyik nagy klasszikusa száznegyvenkét év késéssel érkezzen meg a magyar olvasókhoz. A Brás Cubas síron túli emlékezéseivel megtörtént, ezt ajánljuk most.
Kiszakítja magát a feketeségből – Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regényéről
Tompa Andrea újabb remekművel jelentkezett, Sokszor nem halunk meg című könyvének központi üzenete: „Aki ismeri önmagát, a saját sorsát, az megmenti a világot.” Ajánló.
Georgi Gospodinov és Angela Rodel kapta a Nemzetközi Booker-díjat
Május 23-án ünnepélyes körülmények között adták át Londonban a 2023-as Nemzetközi Booker-díjat. Ebben a felállásban az utolsó díjazott Krasznahorkai László volt.
Néha a remény is elég – Nathan Harris A víz édes íze című regényéről
Magyarul is megjelent A víz édes íze, amely az USA-ban kiemelt figyelmet kapott. Felkerült a Man Booker-díj hosszúlistájára, helyet kapott Barack Obama nyári olvasmánylistáján, és Oprah Winfrey is beválogatta a könyvklubjába. Elolvastuk, ajánljuk.
Kávékapszulába zárt végzet
Rejtélyes szívrohamok, hamis közösségimédia-profilok és egy növényhatározó egy tanári asztal fiókjában. Mindez egy amerikai magángimnázium falai között, ahol óriási nyomás nehezedik a diákokra, hogy bejussanak
„még átírlak a végén!” – Beck Zoltán írása
Peer nagy költő, generációs élménnyel, biztos és saját versnyelvvel, és saját köznapi életvilággal. Ezt bizonyítja legújabb verseskötetében is, a Bizonyban, amelyet Beck Zoli mutat most be.