Libri Portré

88 éve született Csukás István
Mint általában az írni vágyó fiatalok, ő is a versekkel kezdte meg irodalmi aktivitását. Egyetemi évei alatt, valamint utána is irodalmi segédmunkákból élt. Dolgozott dramaturgként, valamint főszerkesztője volt a Móra Könyvkiadónak is. Kormos István „csábítására” kezdett el a későbbiekben gyerekeknek írni.

124 éve született Szabó Lőrinc
Első verseit maga vitte el személyesen a Nyugat szerkesztőségébe, ahol megmutatta őket későbbi mesterének, Babitsnak. A költőóriás bizalmába fogadta, barátság alakult ki kettejük között. 1920-tól másfél évig alkalmi műfordításokból élt, többek között részt vett Baudelaire A Romlás virágai című kötetének lefordításában mestere és Tóth Árpád társaságában.

99 éve született Flannery O’Connor
Az írónő eleinte karikaturista akart lenni, ugyanis azt tartotta, hogy a történetmesélés egyik legjobb módja az, amit vizuálisan is meg lehet jeleníteni.

218 éve született Elizabeth Barrett Browning
A viktoriánus korszak egyik legnagyobb tehetséggel megáldott költőnője volt, aki élete jelentős részét szobafogságban töltötte, azonban egy sikeres szöktetésnek köszönhetően Itáliában talált új otthonra.

120 éve született Theodor Seuss Geisel – Dr. Seuss
Gyermekek milliói ismerik fantasztikus mesehőseit különféle filmes feldolgozásoknak köszönhetően, ám őt magát, illetve gyerekkönyveinek eredeti történetét már jóval kevesebben. Az amerikai gyermekkönyv író és karikaturista Dr. Seuss szerzői álnéven több mint 60 könyvet jelentetett meg.

107 éve született Anthony Burgess
Polihisztor és egyben poliglott volt. Habár regényíróként tartjuk számon, írt verseket és esszéket, zeneműveket komponált, zongorán játszott, nyelvészként tevékenykedett, emellett pedig az összes nagyobb európai ország, valamint egyes ázsiai országok nyelvét beszélte is. Kodály Zoltán és Bartók Béla kedvéért még magyarul is elkezdett tanulni.
88 éve született Bodor Ádám
1936. február 22-én született Kolozsvárott. Erdély vallási és kulturális sokszínűségében nőtt fel. Ez, valamint a közeg kelet-európai letargikussága, kiszolgáltatottsága jelentett meghatározó inspirációt későbbi munkái során.
107 éve született Carson Mccullers
Az amerikai írónő 1917-ben Lula Carson Smith néven született a Georgia állambeli Columbusban. Fiatalon zenei tanulmányokat folytatott, zongorista akart lenni, ám reumás láz következtében fel kellett adnia dédelgetett álmát. Lábadozása idején szokott rá az olvasásra, ekkor jött rá arra is, hogy az írás komoly művészeti hivatást jelenthet.
80 éve született Alice Walker
Afroamerikai író- és költőnő, polgárjogi aktivista. A georgiai Eatontonban született 1944-ben. Walker gyermekkorában az úgynevezett Jim Crow-törvények még érvényben voltak. A törvény értelmében elfogadottnak minősült a faji szegregáció a déli államok területein.
142 éve született Virginia Woolf
Adelina Virginia Stephen néven született angol író, az európai modernizmus egyik úttörője, akinek sajátos írói hangja és a részletek iránti fogékonysága olyan nagyszerű könyvekben mutatkozott meg, mint a Mrs. Dalloway (1925) és az Orlando (1928) című regények, valamint szóbeli előadásainak szerkesztett változata, a Saját szoba (1929).
103 éve született Mészöly Miklós
Kossuth-díjas és Déry Tibor-díjas író, a 20. századi magyar irodalom egyik legeredetibb hangú elbeszélője, akinek olyan műveket köszönhetünk, mint Az atléta halála (1966), a Film (1976) vagy a Saulus (1968).
142 éve született Alan Alexander Milne
Angol író, akit Micimackó (1926) és Micimackó kunyhója (1928) című gyerekkönyvei tettek világhírűvé. Milne a könyvek főhősét, Róbert Gidát saját fiáról, Christopher Robinról mintázta, Micimackót, Malackát és a többieket pedig a fiú plüssállatairól. A könyvek Magyarországon – Karinthy Frigyes nagyszerű fordításának köszönhetően – különösen népszerűek lettek.
148 éve született Jack London
Legismertebb művei egymás ellenpontjaiként is olvashatók. Míg A vadon szava (1903) című regényben egy jámbor házikutya fokozatosan felfedezi ősi ösztöneit, és idővel egy farkasfalka tagjává válik, addig a Fehér Agyar (1906) „főhőse” épp fordított utat jár be: a vadonban születik, majd sorsa egyre közelebb sodorja az emberek világához.
113 éve született Jean Genet
Tolvaj, csavargó, férfi prostituált, fegyenc, idegenlégiós, aktivista és a francia irodalom fenegyereke: Jean Genet minden volt, akinek munkáira és kulturális hatására olyan prominens értelmiségiek és művészek hivatkoztak, mint Jean-Paul Sartre, Jean Cocteau vagy éppen Pablo Picasso.
202 éve született Gustave Flaubert
Francia író, a lélektani regény műfajának úttörője. Legismertebb műve a Bovaryné (1857), a 19. századi európai irodalom egyik mérföldköve.
128 éve született Tanner Ilona
Ő volt az árnyékban élő tehetség. Babits Mihály feleségeként akár könnyűszerrel egyengethette volna saját irodalmi útját, ám a költőóriás mellett sosem tudott igazán kibontakozni. Tanner Ilona 1895-ben született Budapesten. Fiatalkorában számos művészeti ágban kipróbálta magát, édesanyja megözvegyülése után azonban neki kellett előlépnie a családfenntartónak. A külügyminisztériumban vállalt tisztviselői állást, ahol több alkalommal is szexuális zaklatások érték.
85 éve született Tandori Dezső
A kortárs magyar irodalom legsokoldalúbb és legegyedibb stílussal rendelkező alkotójaként tartjuk számon. 1938-ban született Budapesten, gyermekkorától kezdve egészen haláláig ugyanabban a házban élt Budán, a Lánchíd közelében. Gimnáziumi magyartanára Nemes Nagy Ágnes volt, ő bíztatta, hogy a versírást mint szabadidős tevékenységet bátran folytassa, sőt általa ismerte meg személyesen Ottlik Gézát, Mándy Ivánt és Mészöly Miklóst is.
85 éve született Takács Zsuzsa
Ritkán adatik meg egy alkotó életében, hogy írói hangját az általa nagyra tartott, irodalmi példaképe méltassa. Takács Zsuzsa pályakezdő költészetéről Pilinszky János mondott elismerő szavakat: „Takács Zsuzsa kétségtelenül egyik legfrissebb és legígéretesebb megtestesítője annak az ’új hullámnak’, mely leváltja nemzedékemet…”