Fikció
Kihirdették a 2024-es Zsoldos Péter-díj shorlistjét
Az elmúlt év legjobb hazai science fiction és fantasy történeteit díjazza a Zsoldos Péter-díj, amit a hazai zsánerirodalom úttörőjének születésnapján adnak át árpilis 20-án. Mutatjuk, hogy kiket jelöltek idén a rangos elismerésre!
Mi volt Albert Camus „titkos hobbija” és mi köze De Sade márkihoz?
Albert Camus szépirodalmi írásairól híres, a rendkívül fiatalon Nobel-díjat szerzett francia írónak viszont volt egy „titkos hobbija” is, amiről ritkán ejtünk szót. Hogy mi volt az, és mi köze mindehhez De Sade márkinak, cikkünkből kiderül!
Fényt hoz a borús tél végi napokba ez a könyv – ajánló Mörk Leonóra regényéhez
Mörk Leonóra a történelmi regények egyik hazai mestere. Tizenegyedik regénéyben, a Szentjánosfűben is egy izgalmas múltbéli történetet tár az olvasók elé. Ezúttal a XVII. századi Hollandia az úti cél.
Egy illegális bevándorló kisfiú története El Salvadortól az Egyesült Államokig – Szűcs Péter cikke
Javier Zamora életrajzi ihletésű regénye 2022-ben az év egyik legnagyobb könyves meglepetése volt az USA-ban. Az azóta bestsellerré vált kötet számos szakmai elismerést tudhat magáének, tavaly pedig magyarul is megjelent.
Elmondani az elmondhatatlant – a Nobel-díjas Annie Ernaux regényét ajánljuk
Annie Ernaux 2022-ben nyerte el az irodalmi Nobel-díjat. Most a legutóbb megjelent című kisregényét Az eseményt ajánljuk, amelynek filmváltozata elnyerte a Velencei Filmfesztivál fődíját.
Kihirdették a 2024-es Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíj nyerteseit
A Petőfi Irodalmi Múzeum nyilvánosságra hozta a 2024-es Móricz Zsigmond irodalomi ösztöndíjasok névsorát a Magyar Kultúra napján.
Izland lakosságának 10%-a jelentet meg könyvet, mi most egyet ajánlunk ezek közül
Izland a világ egyik legtöbbet olvasó országa, lakosságának 10%-a jelentet meg életében legalább egy könyvet, számos nemzetközi hírű írója van. Mi most Jón Kalman Stefánsson legújabb könyvét ajánljuk, amibe most bele is olvashatnak!
Nem a ruha teszi az embert! Vagy mégis?
Jojo Moyes több mint 14 millió példányban értékesített sikerkönyve után újabb kötettel jelentkezett, amelyben azt a kérdést teszi fel, vajon megváltozik az életed, ha valaki más cipőjébe bújsz? A cikkben a könyv egyik részlete is elolvasható.
Hamisítható-e egy Ken Follett regény?
Mi állhat Ken Follett sikerének hátterében? Valóban sablonos és rossz minőségű? Follett könyvei több mint harminc éve a sikerlisták élén, és bár az elmúlt évek során többen kritizálták, egy dolog viszont biztos a walesi író a történelmi kalandregények egyik legismertebb képviselője, aki sosem kelt csalódást olvasóiban.
Könyvek, amiket legjobban várunk 2024-ben
Alig kezdődött el az év, de már számos izgalmas idei megjelenésről adtak hírt a kiadók, ezek közül válogattuk össze a három kedvencünket. Krasznahorkai László, Náray Tamás, Röhrig Géza legújabb alkotásairól és egy izgalmas japán kötetről szólunk.
Romantikus történetek hóesésben és gyertyafényben
Három romantikus regényt ajánlunk, amelyek segítenek ráhangolódni az ünnepekre, átmelegítik a szívünket és azt üzenik nekünk, hogy a világban rend van.
Történelmi regények téli bekuckózáshoz
Négy könyv a történelem szerelmeseinek: bármelyik tökéletes választás egy hideg, téli napon.
A Vavyan Fable sztori – hogyan és miért lett népszerű az álnéven író szerző?
Tizenegy éves korában indiánregényt írt, harmincnégy évesen már tíz könyv szerzője volt.
Erő vagy zűrzavar?
Frei Tamás új politikai thrillerje egy Putyin elleni merénylet lehetséges következményeit beszéli el.
Szüleink és nagyszüleink karácsonya
A Régi idők karácsonya kötetben felsorakoztatott novellák ma is érvényes kérdéseket tesznek fel, a ma emberéhez is szólnak.
A csendes hősiesség regénye – Claire Keegan Ilyen apróságok című könyvéről
Claire Keegan Ilyen apróságok című könyve 2022-ben a Booker-díj rövidlistájára került. A kötet Magdolna-mosodák megrendítő történetén alapul, amelyek lényegében „bukott nők” kegyetlen börtönei voltak.
Hogyan kell embernek maradni? – Kepes András új könyvéről
Ha Kepes András könyvet ír, az nagyot szól. Ez nem csak kötetei minőségének, hanem annak az ismertségnek is köszönhető, amit öt évtizednyi rádiós és tévés munkájával kiérdemelt. Új könyve, a Két macska voltam méltó folytatása írói munkásságának.
Két Booker-díja és egy Nobel-díja van, és nemrég jelent meg legújabb regénye is
J. M. Coetzee egyik a világ legelismertebb íróihoz: azon kevesek táborát erősíti, akinek két Booker-díja van, ehhez társul az irodalmi Nobel-díj. Rendkívül sokoldalú szerző, aki legújabb könyvében ezúttal egy idős lengyel zongoraművész történetét meséli el nekünk.