Ismeretterjesztő
Almási Kitti és Bojti Andrea segít, hogyan legyünk jól
Almási Kitti és Bojti Andrea széles körben ismert szakemberek, legújabb könyveikben két különböző, de annál fontosabb önismereti témát dolgoznak fel, és segíthetnek abban, hogyan érezzük jól magunkat.
Ez a könyv bebizonyítja, hogy a földrajz nem unalmas, sőt!
Tim Marshall már három sikerkönyve jelent meg egy olyan terület kapcsán, amit sokan unalmasnak tartunk. Legújabb könyvében is bemutatja, hogy a földrajz tud nagyon izgalmas és érdekes lenni!
Évente több mint 200 ezer diafilmet adnak el, de hogy maradt ilyen népszerű itthon? Erről is beszélgettünk Bíró Ferenc diafilm szakértővel
A Sorköz legújabb adása nosztalgikus utazásra invitál bennünket a diafilmek varázslatos világába. Kísérőnk Bánffy Dávid, aki Bíró Ferenc diafilmszakértőt kérdezte a műfaj népszerűségének titkáról.
Az alföldi falu ételei és a nagyvilág borai – Mautner Zsófi és Kovács Tibor a Könyvtámasz legújabb részében
A kultúrált borfogyasztás, pláne ha társul mellé néhány kiváló étel, képes erősíteni a társadalmi kohéziót. De hogyan jutottunk erre az állításra, és mi igazolja mindezt? Ez a tanulsága a Könyvtámasz podcast legújabb részének, ahol Mautner Zsófiával és Kovács Tiborral beszélgettünk.
Szünetet tartanak a nyugdíjas nyomozók, írók perelnek a mesterséges intelligencia miatt – Könyvhírek a nagyvilágból
Eseménydús hetek állnak a könyves világ mögött, mi pedig hírt adunk a legizgalmasabb történésekről: különös ügyben került veszélybe Joe Biden szellemírója, tüntettek a Szajna-parti könyvárusok, több író is pereli a ChatGPT, egy időre visszavonul az elmúlt évek egyik legsikeresebb krimiírója.
Napjaink legnépszerűbb magyar futballedzője egy vérbeli olasz
Sokszor és sokat vitatkozunk a magyar labdarúgásról, azonban Marco Rossi megítélése még a laikusok között is jobbára pozitív. Hogyan került a válogatott élére és minek köszönheti népszerűségét? Erre igyekszik választ adni a Folytassa Mister! című könyv.
Drakulától a négy sárkány legendájáig
Elkezdődött a Sárkány éve, ezek a mitikus lények teszik mindnyájunk számára kedvezővé a 2024-es esztendőt, de az irodalom is előszeretettel foglalkozik ezekkel a mitikus lényekkel. De érdemes kell róluk tudni? Mutatjuk!
A lassú George R. R. Martin, az előrelátó dán király, egy bizonyítéknak használt könyv, és egy váratlan halálhír – könyves rövidhírek határainkon innen és túl
Mikor ad ki új könyvet George R. R. Martin? Bizonyíték lehet Salman Rushdie könyve az ellene elkövetett merénylet ügyében? Miről írt könyvet a nemrég megkoronázott X. Frigyes dán király? Összefoglaltuk az elmúlt hetek fontos könyves híreit.
Gyerekek, akiknek túl korán kell felnőnie – róluk szól a Könyvtámasz legújabb része
A magyar köztudatba a parentifikáció fogalmát az utóbbi időszak egyik legfelkapottabb pszichológiai témájú könyve, Bibók Bea Ellopott gyermekkor című kötete hozta be. A kötetről, valamint a jelenségőr kérdeztük a szakembert, valamint Hámori Gabriellát.
Beszéljünk tabuk nélkül a vállalati légkörről! – könyvajánló
Kinek való, hogy vezető legyen, milyen valóban vezető lenni, tud-e valaki introveltáltként énmárkát építeni, egyáltalán miért érdemes erről a témáról beszélni azoknak is, akik, nem vállalatoknál dolgoznak? Ezekről a kérdésekről szól Füredi Júlia, valamint László Móni könyve. Ajánló.
Moziból a könyvespolcra – egy filmes elme örök ragyogása
Ritkán látunk bele egy rendező fejébe, azt pedig még ritkábban ismerjük meg, hogy melyek a kedvence filmjei. Quentin Tarantino Cinema Speculation című könyvében a rendezőzseni megteszi ezt a szívességet, egyúttal pedig élete története is elénk tárul.
Hamarosan bemutatják a világ leggyorsabb autóit, ezzel a könyvvel most minden megtudhatunk róluk
Hamarosan bemutatják a Forma-1 2024-es autóit. A csapatok eseményeit az autókedvelők nagy figyelemmel kísérik, ugyanis a világ leggyorsabb gépeit tekinthetik meg ilyenkor. Wéber Gábor Forma-1 A-tól Z-ig című kisenciklopédiája pedig többek között az ott elhangzó kifejezések értelmezésében is segíthet.
Az újvilági bortermelés szórakoztató története – Jakupcsek Gabriella írása
„Imádom, ha egy könyv elrepít messzi tájakra és közben kultúrtörténeti sztorikkal szórakoztat, beavat olyan történetekbe, amik a gasztronómiával kapcsolatosak.” Jakupcsek Gabriella ajánlója Borgőzös évszázadok című könyve.
Bátran merjünk nevetni magunkon (és persze másokon is)! – erre buzdít könyvében Celeste Barber
Celeste Barber évek óta parodizálja a celebvilág tökéletesre polírozott fotóit, amellyel azt üzeni a több mint 10 millió követőjének, hogy merjenek hétköznapiak, tökéletlenek, önironikusak lenni. Önéletrajzi könyvében most saját magát leplezi le, természetesen a tőle megszokott humorral.
Nem csak hétfőnként – 70 éves a Diafilmgyártó
Sokan nosztalgiával gondolnak vissza a diafilmekre, pedig ma is több mint 200 000 darabot adnak el belőle, évente pedig 56 új diafilmet adnak ki. A most 70 éves lett a Diafilmgyártó kapcsán a diafilm hazai történetével foglalkozunk.
Amikor megsemmisül a gyerekkor – Bibók Bea sikerkönyvét ajánljuk
A parentifikáció egy széles körben elterjedt jelenség, amelyről keveset beszélünk, és kevesen is ismerik fel. Többek között ezért is hiánypótló Bibók Bea Ellopott gyermekkor című könyve, amely rövid időn belül 2023 egyik legtöbbet eladott könyve lett.
Maradni a káposztás húsnál – Nyáry Krisztián a magyar irodalom gasztronómiai hagyományairól mesél
Jókai egy gasztronómiai vita nyomán választotta az írói pályát, Csokonai különféle módokon becézte a bort, Móra Ferenc cserebogarak főzött bográcsban. Ilyen és ehhez hasonló érdekességekről szól az Így ettek ők, ahol találkozik otthonunk két legőszintébb pontja: a kamránk és a könyvespolcunk.
Izgalmas életrajzok karácsonyra
II. Erzsébet, Szinetár Miklós, Matthew Perry, Marco Rossi. Egy a közös a négy személyben: mindegyikükről 2023-ban jelent meg életrajzi kötet. Változatos, értékesé, izgalmas életutakról van szó, amiknek helyük van a karácsonyfa alatt is.